Piątek, 24 marca 2023. imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Podaruj książce drugie życie

2013-04-05 10:01:01 (ost. akt: 2013-04-05 09:54:30)
Renata Milewska: Zapraszamy w najbliższą sobotę do Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha w godz. 12-14

Renata Milewska: Zapraszamy w najbliższą sobotę do Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha w godz. 12-14

Autor zdjęcia: Sylwia WarzechowskaChcemy, by ta akcja była skierowana do całych rodzin, do osób, które lubią czytać książki — mówi Renata Milewska, kierowniczka działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych Biblioteki Elbląskiej, w rozmowie z Sylwia Warzechowską.— Przed nami kolejna edycja akcji "Wymień się książką". Kto może wziąć w niej udział?

— Do udziału zapraszamy wszystkich. Chcemy, by ta akcja była skierowana do całych rodzin, do osób, które lubią czytać książki. Chcemy, by przyszli rodzice z dziećmi, osoby, które czytają literaturę piękną, literaturę przygodową, przyrodniczą, popularno-naukową... Akcję chcemy przeprowadzić razem z oddziałem dla dzieci i biblioteką literacką. Chcemy połączyć nasze siły i zapraszamy wszystkich użytkowników tych oddziałów, wszystkich elblążan, a także osoby z pobliskich miejscowości.


— Czy są jakieś warunki, które trzeba spełnić, by wziąć udział w akcji?

— Na początku bywały sytuacje, że czytelnik przychodził z książką i chciał wymieniać się z biblioteką na książki, które są u nas na stanie. Nie w ten sposób działa akcja. Przynosimy swoje książki i wymieniamy się z innymi. Ale jeżeli chcemy wymienić się książką, to taką, jaką byśmy chcieli otrzymać. Książki nie powinny być stare, zniszczone. To nie powinna być kwestia pozbycia się ze swoich zbiorów zbędnej makulatury.


— Kiedy i gdzie odbędzie się akcja i jak będzie wyglądała wymiana?


— Zapraszamy w najbliższą sobotę do Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha w godz. 12-14. Jeżeli będzie dużo osób i będzie taka potrzeba, to akcję przedłużymy. Zapewnimy miejsca, gdzie będzie można rozłożyć się ze swoimi książkami. To będzie także doskonała okazja, by spotkać się, porozmawiać o książkach i wymienić się swoimi spostrzeżeniami.


— Po raz który organizujecie taką akcję?

— Z reguły organizujemy takie akcje raz na kwartał. Przed nami piąte lub szóste spotkanie. Ostatnim razem poznałam młodą osobę, która wróciła do Elbląga po studiach, dowiedziała się o tej akcji z prasy i była bardzo zaskoczona, że w naszym mieście też coś takiego się dzieje. Do tej pory mamy jej książki, bo nie miała się z kim wymienić, a są to przewodniki i informatory turystyczne, które czekają na kolejną akcję. Zapraszamy więc osoby zainteresowane taką tematyką, bo na pewno znajdą coś dla siebie.


— Mówi się, że Polacy coraz mniej czytają książek. Czy elblążanie również?

— To pytanie można zadać koleżankom z działu literackiego, aczkolwiek one powiedzą, że one absolutnie spadku ilości czytelników nie odczuwają. Z pewnością ta tendencja głównie dotyczy księgarzy. Chociaż ostatnio rozmawialiśmy na temat statystyk, faktycznie w całej Polsce zaznacza się spadek czytelnictwa i odbiorców. U nas jest malutki wzrost.
sw

Źródło: Dziennik Elbląski