Niedziela, 19 września 2021. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Firma elbląskiego radnego karmi podopiecznych MOPS

2013-04-09 09:28:22 (ost. akt: 2013-04-09 11:43:03)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Rafał Siwko od ponad 10 lat prowadzi jedną z elbląskich firm cateringowych. Wśród swoich klientów ma m.in. Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dzięki zleceniom z tej ostatniej instytucji, w ciągu minionych dwóch lat firma radnego zarobiła ponad 600 tys. złotych. Przedsiębiorczy radny nie widzi jednak nic złego w tej działalności.


— Z MOPS-em współpracowałem już kilka lat przed tym, zanim zostałem radnym — informuje Rafał Siwko i dodaje: — Za czasów Henryka Słoniny miałem więcej zleceń dla miasta niż obecnie.Kawa, ciastka i obiady

W listopadzie 2011 roku firma Rafał Siwko wygrała przetarg na przygotowanie, dostarczanie i wydawanie do 100 posiłków dla klientów MOPS - w miejscu ich zamieszkania. Oferty złożyły trzy firmy. Najniższą zaproponowaną ceną było 262,5 tys. złotych. Wygrała oferta firmy radnego w wysokości 305,8 tys. złotych.
MOPS wyjaśnia, że firma, która złożyła najniższą ofertę została wykluczona, ponieważ w terminie nie dostarczyła brakującego dokumentu - i nie odwołała się od wyniku przetargu.
Rok później (w grudniu 2012) firma Rafała Siwko również wygrał podobny przetarg na obiady dla maksymalnie 100 podopiecznych MOPS. Jednak tym razem oferta wynosiła 242 360 zł - czyli mimo wzrostu cen towarów i usług była o ponad 60 tys. niższa, od poprzedniej.

— Szczegółów nie pamiętam, ale te oferty różniły się od siebie — wyjaśnia Siwko. 


W latach 2011-2012 firma radnego zdobyła jeszcze kilka zamówień w MOPS oraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. 
W styczniu tego roku przedsiębiorstwo Rafała Siwko wygrało zamówienie na usługi cateringowe w trakcie spotkań Zespołu ds. opracowania "Strategii rozwoju Elbląga 2020+".

— Cykl składa się z 6 spotkań, w każdym uczestniczy około 70 osób — informuje Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta miasta. — Cały koszt tej usługi to 4920 zł brutto.

W ciągu dwóch ostatnich lat firma Rafała Siwko zarobiła na zleceniach z miasta ponad 600 tys. złotych.Przepisy nie są precyzyjne

Prawo zabrania radnym gminnym prowadzenia działalności na majątku gminnym. Zapisy te mają zapobiegać działaniom korupcyjnym w samorządzie. Przepisy nie są jednak precyzyjne. 

— Nie będę wyrokował, czy w tym przypadku doszło do naruszenia prawa, bo ustawa nie dotyczy usług ogólnodostępnych — stwierdza Paweł Fedorczyk, radny PiS, z wykształcenia prawnik. — Jeżeli firma radnego wygrywa zlecenie w przetargu, to to nie jest jednoznaczne ze złamaniem prawa — dodaje.

Bo to, co jest pewne, to fakt, że radny, który prowadzi własną firmę, może startować w przetargach. Także organizowanych przez samorząd.

— Myślę, że to ciekawy materiał dla wojewody, bo zakładam, że prawnicy wojewody zainteresują się wyjaśnieniem tej sprawy — mówi Fedorczyk. — Ja nie przesądzam, że doszło tu do naruszenia prawa, ale czy to etyczne, aby radny zarabiał na zleceniach z miasta?
Paweł Fedorczyk wszedł do Rady Miejskiej za Janusza Hajdukowskiego, który zrezygnował z mandatu po tym, jak publicznie padły zarzuty, że jako zarządca nieruchomości mógł prowadzić działalność na mieniu komunalnym. 


Być może właściwym byłoby w tej sytuacji, aby kontrakty radnego Siwko skontrolowała komisja rewizyjna Rady Miejskiej.

— Jeżeli Rada Miejska zleci nam wyjaśnienie tej sprawy, to komisja się tym zajmie — stwierdza Marek Pruszak, (PiS), przewodniczący komisji rewizyjnej RM.Firmy nie zamknę, ludzi nie zwolnię

Rafał Siwko zapewnia, że jego działalność gospodarcza nie narusza przepisów.

— Gdy zostałem radnym sam miałem wątpliwości, czy moja firma może współpracować z Urzędem Miejskim i miejskimi instytucjami — informuje radny Platformy Obywatelskiej. — Dlatego zasięgnąłem wówczas rady prawnika. Nie mam opinii prawnej na piśmie, jedynie ustną, że to nie jest działanie na mieniu komunalnym.


Siwko jest więc przekonany, że jego działalność nie narusza Ustawy o samorządzie gminnym. Tym bardziej, że wygrywa zlecenia ogłaszane publicznie, a nie z wolnej ręki. 

— I nie uważam, aby to było nieetyczne, gdyby tak było, to nie startowałbym w tych konkursach — mówi Siwko. — Poza tym to tylko część mojej działalności.

Siwko podkreśla, że z elbląskim MOPS-em współpracuje od kilku lat - jeszcze zanim został wstąpił do PO i został radnym.

— Prowadzę firmę od lat, zatrudniam kilkadziesiąt osób. Gdy zostałem radnym miałem zwolnić ludzi i zamknąć firmę? — stwierdza.
rm

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dr Lubicz #1050185 | 87.204.*.* 10 kwi 2013 12:27

  No to mamy w Elblągu Smoleńsk - zagłada samorządowych pieniędzy przez mafię !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. RX7 #1049995 | 178.183.*.* 10 kwi 2013 09:44

  Wiecie Państwo, że ten Siwko jest przewodniczącym komisji finansowo-budżetowej w UM? Przecież to jakieś jaja są!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. VIS #1049979 | 83.25.*.* 10 kwi 2013 09:34

  Też gratuluję Dziennikowi za odwagę w pisaniu prawdy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. erwin #1049732 | 95.41.*.* 9 kwi 2013 23:24

  Hohoho, kolejny orzeł z Platformy widzę. Co tam się dzieje? Został im chociaż jeden, na którego nie padł do tej pory cień podejrzeń? Co kilka dni kolejny ancymon z Platformy okazuje się być świetnie ustawionym biznesmenem. Ja nie dam więcej się oszukiwać. W niedzielę idę na referendum!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Toni Blair #1049576 | 46.205.*.* 9 kwi 2013 21:20

  Za rządów PO w niewyjaśnionej sytuacji zmarła nawet była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)