Wtorek, 19 października 2021. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Elbląski WORD na 10 miejscu w kraju. Zdawalność 33,30 procent

2013-04-09 10:24:44 (ost. akt: 2013-04-09 10:33:58)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

10 miejsce w kraju ze zdawalnością 33,30 procent na egzaminie praktycznym świadczy o przełamywaniu barier emocjonalnych pomiędzy egzaminatorem, a zdającym — mówi Zbigniew Lichuszewski, dyrektor WORD w Elblągu, w rozmowie z Sylwią Warzechowską.
— Jak podała Gazeta Prawna elbląski WORD zajmuje 10. miejsce w kraju jeżeli chodzi o zdawalność egzaminów na prawo jazdy kategorii B w 2012. Jak to dokładnie wygląda?


— Uważam, że to optymistyczna wiadomość dla osób, które przygotowują się do egzaminu w naszym ośrodku. 10 miejsce w kraju ze zdawalnością 33,30 procent na egzaminie praktycznym świadczy o przełamywaniu barier emocjonalnych pomiędzy egzaminatorem, a zdającym. Również o wyższym poziomie przygotowania kandydatów przez ośrodki szkolenia. Dla porównania w roku 2011 w ogólnopolskim rankingu znajdowaliśmy się na 26 miejscu.— A egzamin teoretyczny? Niektórzy twierdzą, że obecnie trudniej go zdać.
— Nowa formuła egzaminu teoretycznego, zapewne trudniejsza niż dotychczasowa, stanowi problem dla przyszłych kierowców, co potwierdzają statystyki.Zdawalność w naszym ośrodku, przed 19 stycznia, na egzaminie teoretycznym wynosiła 75,50 procent, natomiast po zmianach tylko 23,40. Moim zdaniem zasadniczą przyczyną tak niskiej zdawalności jest zwiększona liczba pytań, a co się z tym wiąże brak możliwości uczenia się na pamięć, co było często praktykowane, a także brak ogólnie dostępnej bazy pytań. Niski odsetek zdających egzamin teoretyczny może też świadczyć o tym, że dotychczasowe szkolenie nie było prowadzone w sposób wystarczający do wymagań.
Po okresie chwilowego zamieszania, sytuacja wraca do normy. Szkoły jazdy dostosowują się do nowego systemu i wprowadzają zmiany w szkoleniu. Mamy już za sobą nowe egzaminy teoretyczne gdzie ponad 50 procent osób zaliczyło egzamin z wynikiem pozytywnym.— Zimą nie przeprowadza się egzaminów na prawo jazdy kat. A. Kiedy je wznowicie?


— Dokonaliśmy wyboru nowych motocykli spełniających odpowiednie parametry na egzaminie, są to motory Suzuki Gladiusy. Wybór marki konsultowałem z ośrodkami szkolącymi, a ostateczną informację o dokonanym wyborze przesłałem do wiadomości OSK.
Pierwsze egzaminy na motorze? Chcielibyśmy jak najszybciej dostosować plac manewrowy do warunków egzaminu na kat. A, jednak obowiązują nas procedury przetargowe przy planowanym remoncie placu. Sądzę, że pierwsze egzaminy powinny rozpocząć się pod koniec maja. — W maju odbywała się "Majówka z WORD", czy tak będzie również w tym roku?

— Tradycyjnie, jak co roku, planujemy Dzień Otwarty WORD, jednak z uwagi na remont placu prawdopodobnie nie odbędzie się on w maju. Pewne jest natomiast to, że 24 maja, dzięki uprzejmości Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 - pani Krystyny Miezio, na terenie tej placówki odbędzie się Wojewódzki Turniej Motoryzacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którego organizatorem będzie WORD w Elblągu.


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB