Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk i Rada Miejska odwołani

2013-04-14 21:08:29 (ost. akt: 2013-04-15 13:09:30)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Referendum jest ważne i skuteczne. Mieszkańcy Elbląga odwołali prezydenta miasta Grzegorza Nowaczyka i Radę Miejską. Czytaj naszą relację.

godz. 1:48
Dane z miejskiej komisji ds. referendum.
- w sprawie Rady Miejskiej oddano 23945 ważnych głosów, z których 22750 było za jej odwołaniem
- w sprawie prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka oddano 23970 ważnych głosów, z których 23087 było za jego odwołaniem

Referendum jest ważne i skuteczne. Do czasu wybrania nowych władz miastem będzie zarządzał komisarz wskazany przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Termin przedterminowych wyborów ogłasza premier RP.

Na tym kończymy naszą relację na żywo.


godz. 1:20
Czekając na dokładne wyniki przypomnijmy, że podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2010 r. o fotel prezydenta Elbląga walczyło pięciu kandydatów. Ciekawe, czy któryś z nich ponownie stanie do walki o zaufanie elblążan.

Tak głosowali elblążanie w 2010 r. w pierwszej turze wyborów prezydenta Elbląga
Witold Gintowt-Dziewałtowski (SLD) 5025 głosów (13.84 proc.)
Grzegorz Nowaczyk (P0) 13153 głosów (36.23 proc.)
Stefan Rembelski (Stronnictwo Demokratyczne) 826 głosów (2.28 proc.)
Henryk Słonina (bezpartyjny) 10922 głosy (30.08 proc.)
Jerzy Wilk (PiS) 6379 głosów (17.57 proc)

Wtedy do drugiej tury przeszli Henryk Słonina i Grzegorz Nowaczyk.

godz.0:58
Według nieoficjalnych wyników referendum jest ważne i skuteczne - dowiedzieliśmy się w miejskiej komisji ds. referendum. To oznacza, że elblążanie odwołali i prezydenta Grzegorza Nowaczyka, i Radę Miejską. Czekamy na dokładne wyniki.

godz. 00.05
Według wyników z 51 komisji referendum jest ważne i zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za odwołaniem ze stanowiska prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka. Ważą się losy Rady Miejskiej, trwa liczenie głosów.

godz. 23.05
Według wyników z 15 komisji Grzegorz Nowaczyk został odwołany ze stanowiska prezydenta miasta Elbląga. Liczenie głosów potrwa jeszcze około godziny.

godz. 22.55
W Areszcie Śledczym w Elblągu uprawnionych do głosowania było 100 osób. Za odwołaniem Grzegorza Nowaczyka było 22, przeciwko 8. Oddano 3 nieważne głosy.

godz.22.45
Niebawem podamy wyniki z 30 procent komisji, pełne wyniki około godz.24. Aktualnie w komisji miejskiej przewodniczący składają wyniki ze swoich obwodów.

godz. 22.27
Po zakończeniu liczenia głosów protokoły powinny zostać wywieszone przed lokalami wyborczymi. Tak przed chwilą stało się w I Liceum Ogólnokształcącym. Tu do urny poszło 336 osób z 1373 uprawnionych do głosowania. Oddano 334 ważnych głosów. I tak w kwestii odwołania prezydenta Elbląga - 321 osób wypowiedziało się na tak, a 12 na nie, w kwestii odwołania Rady Miejskiej - 315 osób wypowiedziało się na tak, a 19 na nie.

godz. 22.10
Nasi dziennikarze odwiedzili m.in. lokal do głosowania znajdujący się w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Piłsudskiego.
— Nie powiem, jak zagłosowałam — od razu zastrzegła elegancka kobieta po pięćdziesiątce, która w lokalu pojawiła się ok. godz. 8. — Ale co do udziału w referendum nie wahałam się ani chwili: pójść, czy nie pójść? Jest demokracja. Skoro mogę wybierać, to dlaczego mam się sama pozbawiać prawa głosu?

Emerytowany pracownik wojska, którego także spotkaliśmy w lokalu przy ul. Piłsudskiego, nie ukrywał, jak zagłosował.
— Jestem za odwołaniem prezydenta. Za całokształt. Mnie osobiście podwyżki czynszu nie dotknęły, bo mam własnościowe mieszkanie, ale moi znajomi naprawdę się zdenerwowali, gdy zobaczyli ile teraz miasto żąda od nich pieniędzy. Złożyli zaraz wnioski o wykup swoich mieszkań, ale czy to nie był szantaż? Tak się z ludźmi nie postępuje! Moi znajomi to żadni bogacze. Jeden się nawet załapywał na 20-procentową ulgę w czynszu, ale on też uznał, że lepiej trochę pieniędzy pożyczyć i mieszkanie wykupić.

Pan Leszek także z rana wybrał się, by zagłosować w referendum. — W tej chwili w Elblągu, jeśli chodzi o rządzenie miastem, jest straszny bałagan. To widać też po tym, co dzieje się na ulicach miasta. Uważam, że jak się coś robi, powinno się to robić z głową. Tego u nas zabrakło — mówi.

godz. 21.45
Przypomnijmy, że Grzegorz Nowaczyk został wybrany na prezydenta Elbląga w grudniu 2010 r. W drugiej turze wyborów pokonał Henryka Słoninę, który rządził miastem przez 12 lat.

Grudzień 2010, pierwsze publiczne wystąpienie zwycięzcy wyborów prezydenckich w Elblągu Grzegorza Nowaczyka

godz. 21.35
Większość naszych rozmówców, których spotkaliśmy w różnych częściach miasta, deklarowało, że głosowało za odwołaniem władz miasta.
— Do południa było raczej niewiele osób, nieco większy ruch robił się tradycyjnie po mszach świętych — poinformowały nas członkinie jednej z komisji wyborczych.
O konkretnych liczbach głosujących komisje nie mogły informować dziennikarzy, ponieważ to mogłoby być uznane za agitację, czyli złamanie ciszy wyborczej.

godz. 21.20
W piątek od północy obowiązywała w Elblągu cisza wyborcza.
— Nie dotarły do nas żadne informacje dotyczące jakichkolwiek nieprawidłowości, czy naruszenia ciszy wyborczej — poinformował Lech Kraśniański, przewodniczący komisji miejskiej ds. referendum.
Na policję dotarły dwa sygnał o możliwości zakłócenia ciszy wyborczej.
— W sobotę ktoś miał rozwieszać na ul. Ogólnej ulotki wzywające do bojkotu referendum. Będziemy ten sygnał sprawdzali — mówi mł. asp. Krzysztof Nowacki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Z kolei w niedzielę na komendę wpłynęła informacja o tym, że ktoś w Radiu Maryja zachęcał do udziału w referendum.

godz. 21.00
Punktualnie o godz. 21 zamknięto 62 lokale do głosowania. Żeby referendum było ważne do urn musiała pójść odpowiednia liczba mieszkańców Elbląga. I tak w sprawie odwołania prezydenta Grzegorza Nowaczyka musiało wypowiedzieć się 18242 osoby, a w przypadku Rady Miejskiej minimum 21127 osób.

Jeśli referendum będzie ważne, tzn. do urn pójdzie wystarczająca liczba elblążan, i skuteczne - prezydent i Rada Miejska zostaną odwołane - miastem do czasu wybrania nowych władz będzie zarządzał komisarz wskazany przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Komisarz zarządza miastem, czyli zajmuje się jedynie sprawami bieżącymi. Termin przedterminowych wyborów ogłasza premier RP. Muszą się one odbyć w przeciągu 90 dni od referendum.Przypomnijmy, że 
do referendum w sprawie odwołania władz miasta doprowadziła kilkunastoosobowa grupa referendalna, która na początku tego roku zebrała ponad 10 tys. ważnych podpisów w tej sprawie. Przedstawiciele grupy tłumaczyli swoją akcję niekompetencją obecnych władz, nepotyzmem (wskazywali tu na Zarząd Budynków Komunalnych) i arogancją włodarzy miasta. Argumentami za odwołaniem władzy były też podwyżki czynszów, cen biletów komunikacji miejskiej i przedłużające się remonty dróg i mostów.

Komentarze (97) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mastrolindo #1088608 | 151.67.*.* 18 maj 2013 17:57

  Chcialem pogratulowac mieszkancom Elblaga zebrania wymagajacej wiekszosci dla waznosci referendum. Jest to dla mnie najlepsza wiadomosc w tym roku, Teraz czas na inne miasta i na wiejska. pozdrawiam wszystkich

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wykorzystać szansę #1056914 | 83.11.*.* 16 kwi 2013 13:24

  Osłabienie PO należy wykorzystać do przywrócenia województwa elbląskiego, lub minimum wyrównanie statusu Elblaga z Olsztynem (wydzielony obszar z osobnym budżetem). W ostateczności przeniesienie Elbląga z okolicami do województwa pomorskiego. Olsztyn grupujący decyzyjne kliki partyjne tłamsi i dusi nasze miasto. Dzisiaj mamy doskonałą okazję by tą sytuację zmienić. Elblążanie możecie wykorzystać zwycięstwo np. zrobić kolejne referendum i zmienić los waszego miasta lub powoli powrócić do kontynuacji jego umierania. Każdy kandydat na prezydenta i radnego ma mieć jednoznaczne i powszechnie znane zdanie w tej kwestii

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. tobi #1056833 | 81.219.*.* 16 kwi 2013 11:50

   Teraz kolej na Koronowo !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Gratulacje!!! #1056206 | 83.24.*.* 15 kwi 2013 18:40

   Gratuluję i jeszcze namawiam mieszkańców do powrotu starań o przynależność do Województwa Gdańskiego. Opuśćcie te postkomunistyczną ścianę wschodnią i wróćcie do cywilizacji...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. antyleming #1056169 | 83.19.*.* 15 kwi 2013 17:58

    Można ??? Można !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (97)