Czwartek, 7 lipca 2022. imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Wędrówka szlakiem kopernikowskim z aparatem fotograficznym

2013-04-24 10:28:47 (ost. akt: 2013-04-24 10:34:39)
Alicja Gronek z Komisji Fotografii Krajoznawczej

Alicja Gronek z Komisji Fotografii Krajoznawczej

Autor zdjęcia: Karolina Krajewska

O wędrówkach czerwonym szlakiem tzw. kopernikowskim z aparatami fotograficznymi w dłoniach rozmawiamy z Alicją Gronek z Komisji Fotografii Krajoznawczej, działającej przy PTTK w Elblągu.

— Skąd wziął się pomysł na wędrówki Szlakiem Kopernikowskim wraz z aparatami fotograficznymi?

— W listopadzie ubiegłego roku powstała Komisja Fotografii Krajoznawczej, działająca przy elbląskim oddziale PTTK. Zimą spotykaliśmy się na wspólnych spacerach i fotografowaliśmy krajobrazy, przyrodę, architekturę. Mieliśmy też plener w Malborku. Nasze zdjęcia były prezentowane w salonie prasowym przy ul. 1 Maja oraz w gablotach przy ul. Krótkiej 5. W związku z tym, że ten rok jest rokiem kopernikowskim postanowiliśmy zorganizować wędrówki czerwonym szlakiem tzw. kopernikowskim, oczywiście z aparatami fotograficznymi.

— Kto może wziąć udział w waszej imprezie?

— W naszych zimowych spacerach brało udział ok. 20 osób. Liczymy, że zainteresowanie wędrówkami po czerwonym szlaku będzie większe. To impreza otwarta dla wszystkich. Nie trzeba nawet mieć ze sobą aparatu fotograficznego. Zdjęcia można robić także telefonem komórkowym. A jeżeli nasz telefon akurat nie ma tam takiej funkcji, to może utrwalać piękne obrazy w swojej głowie, w pamięci. Zapraszamy do udziału także turystów rowerowych, motorowych. Oczywiście nie zdążymy za nimi na piechotę, ale będziemy spotykali się z nimi w tzw. punktach zaliczeniowych. Naszym celem jest zachęcenie ludzi do tego, by wędrowali oznaczonymi szlakami. To nie będzie pokonywanie odległości na czas. Jeżeli będzie ładna pogoda, możemy zatrzymać się i rozpalić ognisko.

— Wasze wędrówki podzieliliście na osiem etapów.

— Tak. Każdy etap liczy od 10 do 20 km. Pierwszy — mamy już za sobą. Rozpoczął się w Elblągu, wiódł przez Bażantarnię i skończył w Dąbrowie. Podczas kolejnego, drugiego etapu przejdziemy z Próchnika do Dąbrowy przez Jelenią Dolinę i Jagodnik. Ta wycieczka odbędzie się 12 maja. Dwa tygodnie później odbędzie się trzeci etap - z Tolkmicka do Fromborka przez Święty Kamień. Weźmiemy także udział w Zlocie Honorowych Obywateli Fromborka. Czwarty etap odbędzie się 16 czerwca i będzie wiódł z Próchnika do Łęcza. Piąty etap zaplanowaliśmy na 23 czerwca. Trasa będzie wiodła z Łęcza poprzez Jary Łęcza do Suchacza. W lipcu i sierpniu zrobimy przerwę, ponieważ w tym czasie będziemy organizowali letnie spacery po Elblągu z przewodnikiem. Szósty etap wędrówek Szlakiem Kopernikowskim odbędzie się po wakacjach, 8 września. Tym razem trasa naszego marszu będzie wiodła z Fromborka do Braniewa, a podczas niej weźmiemy także udział w regatach żeglarskich Fromborska Jesień. Z kolei 22 września przejdziemy z Suchacza do Kadyn. Ostatni, ósmy etap będzie wiódł z Kadyn do Tolkmicka. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PTTK Elbląg. Można je również otrzymać dzwoniąc pod numer telefonu 603-627-269.
Rozmawiała 
Karolina Krajewska

Źródło: Dziennik Elbląski