Piątek, 2 grudnia 2022. imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Mój pies, mój obowiązek

2013-04-24 11:09:00 (ost. akt: 2013-04-24 11:22:02)
Zgodnym chórem dzieci pomaszerowały pod Urząd Miejski, gdzie z niecierpliwością czekały już władze naszego miasta

Zgodnym chórem dzieci pomaszerowały pod Urząd Miejski, gdzie z niecierpliwością czekały już władze naszego miasta

Autor zdjęcia: Przedszkole Samorzdowe nr 1 w Pasłęku

22 kwietnia to dzień, w którym niewątpliwie cały świat obchodzi Święto Ziemi. Tradycyjnie jak co roku, mając na uwadze dobro i troskę o przyszłość naszej planety, najmłodsze pokolenie naszego miasta Pasłęka włączyło się w uroczyste obchody tego święta.

Oprócz prowadzonych w ciągu roku zajęć dydaktycznych, których celem jest kształtowanie odpowiedniego stosunku do środowiska i jego ochrony, przedszkolaki brały też udział w różnego rodzaju akcjach proekologicznych tj.: segregacja i porządkowanie śmieci, zbieranie plastikowych korków, baterii, płyt CD i makulatury.

W tegorocznym happeningu poraz pierwszy promowaliśmy akcję sprzątania po swoim psie oraz przypomnieliśmy o obowiązkach jakie spoczywają na właścicielach czworonogów. W tym dniu spod Przedszkola Samorządowego nr 1 w Pasłęku pod eskortą wozów policyjnych wyruszył barwny i radosny pochód, który był apelem najmłodszych o dobro naszej planety Ziemi.

Dzieci niosąc kolorowe transparenty oraz skandując hasła ekologiczne, przeszły ulicami miasta wzbudzając tym samym zainteresowanie przechodniów oraz ich aprobatę dla troski o czyste środowisko. Wdzięcznym akcentem pochodu były przygotowane specjalnie na tę okazję papierowe pieski, które dzieci z przyjemnością rozdawały przechodniom, zachęcając właścicieli czworonogów do sprzątania po swoich pupilach.

Do wspólnej agitacji dołączyły również dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Samorządowego nr 2 w Pasłęku, pełni zaangażowania starały się wypaść jak najlepiej. W zabawnych bawełnianych czapeczkach z motywami zwierzęcymi radośnie nakłaniali do utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Apelowali o niezrywanie kwiatów z pobliskich rabat, ponieważ zmniejsza to uroki dekoracyjnych parków i placów zabaw, a także o dbałość o nasze trawniki, bowiem są one domem dla wielu gatunków zwierząt.

Okrzykom nie było końca. Wszystkim uczestnikom przyświecał jeden cel: ekologia! Zgodnym chórem dzieci pomaszerowały pod Urząd Miejski, gdzie z niecierpliwością czekały już władze naszego miasta. Uwieńczeniem tegorocznych obchodów Święta Ziemi było wręczenie panu burmistrzowi Wiesławowi Śniecikowskiemu petycji dotyczącej ochrony środowiska przyrodniczego.

Uświadomienie właścicieli czworonogów o konieczności sprzątania po swoich pupilach poprzez lokalne władze i ulotki. A także wyposażenie naszego miasta w urządzenia zaopatrujące w ekologiczne worki na psie odchody oraz pojemniki, do których podczas spaceru z czworonogami można będzie wyrzucić sprzątnięte psie kupy. Pan burmistrz obiecał, iż dokona wszelkich starań, aby prośby przedszkolaków miały odzwierciedlenie w praktyce, za co bardzo dziękujemy.

Na zakończenie odbyła się część artystyczna, w której to dzieci poprzez piosenki, kolejny raz, głośno i radośnie wyraziły troskę o przyszłe losy ziemi, za co zostały wynagrodzone gromkimi brawami i pysznymi lizakami.

Z pewnością tegoroczna akcja na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków oraz mieszkańcom naszego grodu. Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego kim jesteśmy, ile lat mamy i gdzie żyjemy, jesteśmy częścią świata przyrody i powinniśmy okazywać jej więcej szacunku. Wyrażamy nadzieję, ze tego rodzaju akcje rozbudzą w nas otwartość na różnego rodzaju problemy otaczającego nas świata.
Rada Pedagogiczna
Przedszkola Samorządowego nr 1
w Pasłęku


Źródło: Dziennik Elbląski