środa, 30 listopada 2022. imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Szachy.Igor Janik na podium

2013-04-24 19:07:47 (ost. akt: 2013-04-24 13:01:57)

Autor zdjęcia: rysz

Niespełna 13-letni Igor Janik (KSzach Start Elbląg) znów błysnął formą. Na II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych, które jednocześnie są mistrzostwami Polski do lat 14, na Zamku Książ (woj dolnośląskie) wywalczył tytuł wicemistrza kraju w szachach klasycznych.

W finałowym turnieju udział wzięło 46 młodych szachistów z czternastu województw. Zawodnicy grali systemem szwajcarskim, 9-rundowym. Jeszcze przed zakończeniem ostatniej partii spotkań do mistrzowskiego tytułu z równymi szansami przystępowało sześciu zawodników, w tym Igor Janik. Tylko zwycięstwo nad późniejszym mistrzem kraju, Wojciechem Tomczakiem (Wieniawa Leszno), dawało mu tytuł mistrzowski. Spotkanie zakończyło się wynikiem remisowym i w ten sposób leszczynianin został złotym medalistą, a srebro przypadło elblążaninowi, który w całym turnieju nie doznał żadnej porażki.

Odniósł cztery zwycięstwa i pięć partii zremisował. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku Igor Janik był wicemistrzem Polski do lat 12. Po tym sukcesie Polski Związek Szachowy powołał Janika do reprezentacji Polski w tej kategorii wiekowej. W najbliższym czasie podopieczny trenera arcymistrza Roberta Kempińskiego wystąpi w zespole biało-czerwonych w kilku turniejach międzynarodowych: w Międzyzdrojach, Szklarskiej Porębie, Novym Meście (Czechy), a także na wrześniowych mistrzostwach Europy w Czarnogórze i grudniowych mistrzostwach świata w Bahrajnie.
jk

Źródło: Dziennik Elbląski