Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Pierwszy taki konkurs dla recytatorów w sutannach


2013-04-25 21:33:58 (ost. akt: 2013-04-25 16:28:31)
ks. Grzegorz Puchalski: Zapraszam wszystkim na koncert galowy, który odbędzie się w sobotę (27 kwietnia) o godz. 20 w auli naszego seminarium

ks. Grzegorz Puchalski: Zapraszam wszystkim na koncert galowy, który odbędzie się w sobotę (27 kwietnia) o godz. 20 w auli naszego seminarium

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Celem naszego konkursu jest rozbudzenie wrażliwości na słowo, jego piękno i siłę przekazu, pobudzenie twórczej aktywności kleryków, popularyzacja literatury religijnej oraz integracja społeczności kleryckiej — mówi ks. Grzegorz Puchalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, z którym rozmawia Jarosław Grabarczyk.

— W piątek i sobotę (26-27 kwietnia) w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu odbędzie się I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Wyższych Seminariów Duchownych, odbywający się pod honorowym patronatem J. E. ks. biskupa dra Jana Styrny. Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie takiego przedsięwzięcia?

— Sam pomysł wypłynął od pani Niny Dziwniel-Stępki, dyrektorki Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu, która prowadzi u nas zajęcia z fonetyki i emisji głosu. Pani Nina zapytała mnie kiedyś, czy nie warto by zorganizować takiego właśnie konkursu dla kleryków. Pomysł spodobał mi się i zaczęliśmy pracować nad formułą konkursu. Organizujemy go wspólnie z MDK oraz z nowo powstałą Fundacją Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej "AMICUS".

— A jaki jest cel tego konkursu, czemu właściwie ma on służyć?

— Klerycy, którzy przygotowują się do kapłaństwa, przygotowują się przede wszystkim do posługi słowa. Tymczasem jest tak, że znana mi młodzież, także ta przygotowująca się do kapłaństwa, doskonale porusza się w obszarze nowych technologii, w sieci, ale brakuje jej często wrażliwości na słowo, na różnego rodzaju sztuki piękne. I wydaje mi się, że udział w naszym konkursie może wyjść jego uczestnikom na dobre. Jego celem jest bowiem rozbudzenie wrażliwości na słowo, jego piękno i siłę przekazu, pobudzenie twórczej aktywności kleryków. Żywy kontakt ze sztuką o wiele bardziej rozwija bowiem ludzką osobowość niż internet, który w moim przekonaniu znacznie bardziej kształtuje umysł niż serce. Poza tym konkurs to także popularyzacja literatury religijnej oraz integracja społeczności kleryckiej.

— A jak będzie wyglądała rywalizacja uczestników tego przedsięwzięcia?

— Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach: recytacji i poezji śpiewanej. Każdy z uczestników przygotowuje dwa utwory: jeden religijny, a drugi dowolny. Przesłuchania będą się odbywały w sobotę do południa. Nie będą one otwarte dla osób spoza seminarium, ale zapraszam wszystkich na koncert galowy, który odbędzie się w sobotę (27 kwietnia) o godz. 20 w auli naszego seminarium.

— Ile osób weźmie udział w konkursie?

— W sumie w obu kategoriach zgłosiło się 24 uczestników z seminariów z całej Polski (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Koszalin, Kraków - Paulini, Lublin, Łowicz, Łódź, Paradyż, Pelplin, Płock, Zamość-Lubaczów, Elbląg). Biorąc pod uwagę fakt, że konkurs ten organizujemy po raz pierwszy, to muszę powiedzieć, że liczba uczestników i tak przeszła moje oczekiwania. Ale to dobrze, że jest takie zainteresowanie, gdyż w kolejnych latach chcemy ten konkurs kontynuować.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB