Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

O historii baptystów w Elblągu

2013-04-26 08:10:00 (ost. akt: 2013-04-25 17:03:55)
Dawna świątynia baptystów przy ob. ulicy 3 Maja (tzw. Zbór Elbing I), wzniesiona w 1896, zniszczona w 1945 r.

Dawna świątynia baptystów przy ob. ulicy 3 Maja (tzw. Zbór Elbing I), wzniesiona w 1896, zniszczona w 1945 r.

Autor zdjęcia: pocztówka ze zbiorów Hansa Pfau

Elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w kawiarence Historycznej Clio, które odbędzie się we wtorek 30 kwietnia o godzinie 17.30 w tzw. Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11 - wejście od ul. Zamkowej.

Naszym gościem będzie Pan Andrzej Szymański, autor niedawno wydanego opracowania: „Kościół baptystyczny w Elblągu w latach 1844-2010”. Wydawnictwo to kolejna cegiełka w odtwarzaniu dziejów miasta, a w szczególności dawnego wielowyznaniowego Elbląga.

Najobszerniejsza część pracy dotyczy powojennej historii polskiej społeczności baptystów. Autor ukazuje nie tylko trudną sytuację społeczno-ekonomiczną niewielkiej konfesji wczoraj i dziś, ale także szeroką panoramę dziejów Elbląga od momentu pojawienia się pierwszych baptystów w naszym mieście (1844 r.) po czasy współczesne.

To cenna lektura, która choć odtwarza dzieje niedużej gminy wyznaniowej, pokazuje dobitnie jak niewielka grupa aktywnych (nie tylko religijnie) elblążan, tych dawnych i żyjących we współczesnym Elblągu potrafi zaznaczyć się w życiu miasta.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Wiesława Rynkiewicz - Domino

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB