środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Będziesz segregował śmieci czy nie? Złóż deklarację do 30 kwietnia

2013-04-27 18:02:00 (ost. akt: 2013-04-26 13:03:30)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Elblążanom pozostało już tylko kilka dni na złożenie deklaracji dotyczącej wywozu odpadów. Formularze deklaracji można pobrać w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego lub na stronie internetowej ratusza (www.elblag.eu).

W styczniu 2012 r. weszła w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, tzw. śmieciowa. Ustawa ta dostosowuje nasze przepisy do tych, które obowiązują w Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi powinniśmy odzyskiwać jak najwięcej odpadów nadających się do ponownego użycia - papier, szkło, plastik, metale. Od tego, czy będziemy segregowali odpady, zależy comiesięczna opłata, jaką elblążanie będą płacili.
Osoby, które zadeklarują segregowanie swoich odpadów, będą płaciły stawkę w wysokości 10,50 zł, a za śmieci niesegregowane - 14,50 zł.
Mieszkańcy domków jednorodzinnych muszą osobiście złożyć deklarację w Urzędzie Miejskim (pokój 112). Jeśli chodzi o mieszkańców budynków wielorodzinnych, to w ich przypadku ustawa śmieciowa praktycznie nie powinna nic zmienić, bo to zarządcy mają w ich imieniu rozliczać się z miastem. Zarządcy nie chcą jednak brać na siebie tego zobowiązania. Problem ten nie został dotąd rozwiązany.
Więcej informacji na temat zasad odbioru śmieci można uzyskać pod numerem bezpłatnej infolinii (800 889 787).

Ustawa śmieciowa jest krytykowana przez wszystkie samorządy. Została również zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Jej jedynym plusem ma być likwidacja nielegalnych wysypisk. Ponieważ za wywóz śmieci będą płacili wszyscy bez wyjątku - opłata ma być naliczana od liczby osób w danej rodzinie - nikt nie powinien już wywozić swoich odpadów np. do lasów.
rm

Źródło: Dziennik Elbląski