Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Lekarze z Kaliningradu podpatrywali elblążan

2013-04-26 15:14:29 (ost. akt: 2013-04-26 15:23:16)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Lekarze z Kaliningradu podpatrywali kolegów z Elbląga podczas operacji amputacji piersi zaatakowanej nowotworem, a następnie jej rekonstrukcji. — Świetnie i bardzo dokładnie wykonany zabieg. Aż przyjemnie popatrzyć na tak dobrych lekarzy — chwalił elblążan Walerian Rutkowski, rosyjski chirurg.

Goście z Kaliningradu przyjechali do Elbląga na zaproszenie Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. To kolejna już taka wizyta gości z zagranicy. Od dziesięciu lat elblążanki współpracują z amazonkami z Kaliningradu. Jej efektem jest między innymi wymiana doświadczeń.
— Uczymy się jedno od drugich — mówi Lidia Chashina, onkolog, ze Stowarzyszenia Vita w Kalinigradzie. — Mamy lekarzy, którzy już sporo potrafią, ale cały czas się uczą, podnoszą swoje kwalifikacje. Taki był też cel naszej wizyty w Elblągu. Pod tym względem współpracujemy ze specjalistami z różnych krajów. Nowotwór piersi to nadal spory problem. Bo na przestrzeni lat rzeczywiście zwiększyła się liczba kobiet u których leczenie zakończyło się sukcesem, ale jednocześnie wzrosła również zachorowalność.
Lekarze z Rosji, którzy odwiedzili Wojewódzki Szpital Zespolony mieli dwa cele wizyty. Przede wszystkim chcieli dowiedzieć się jak wygląda leczenie onkologiczne raka piersi.
— Operacja, której się przyglądali polegała na amputacji piersi i odtworzeniu jej — mówi Alicja Tomczyk z Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. — Chcieliśmy jednak pokazać gościom i to jak u nas są rehabilitowane pacjentki po takim zabiegu.
Sam zabieg trwał ponad dwie godziny. Potem Rosjanie odwiedzili zakład rehabilitacji i radiologii w szpitalu przy ul. Królewieckiej, a następnie elbląskie hospicjum.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB