Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Elbląskie muzeum z szansą na prestiżową nagrodę

2013-04-30 18:05:24 (ost. akt: 2013-04-30 10:17:58)

Autor zdjęcia: arch. muzeum

Trzytomowa publikacja, poświęcona wczesnośredniowiecznej osadzie Truso, otrzymała nominację do muzealnej nagrody Sybilli. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu może znaleźć się wśród laureatów tej prestiżowej nagrody za rok 2012.

— Wniosek naszego muzeum dostał nominację do Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2012 w kategorii "opracowania naukowe i wydawnictwa multimedialne" — mówi Tomasz Gliniecki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. — Poinformował o tym dr hab. Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Uroczysta gala, na której zaprezentowani zostaną laureaci konkursu, odbędzie się w 17 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
— "Studia nad Truso. Tom 1 - Janów Pomorski stan. 1. Wyniki badań archeologicznych w latach 2007-2008", to pełna nazwa trzyczęściowej publikacji, będącym pierwszym tomem studiów, który ukazał się pod koniec ubiegłego roku — opowiada Tomasz Gliniecki. — Jest to publikacja dla fachowców, mająca docelowo przedstawić pełen stan badań nad wikińską osadą Truso. Tom pierwszy omawia wyniki badań z części osady, przebadanej podczas prac nad rozbudową drogi krajowej nr 7.

Redaktorami serii są: odkrywca Truso, dr Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum i dr Mateusz Bogucki z Polskiej Akademii Nauk. Dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainteresowani naukowcy, instytucje badawcze i muzealne otrzymali tę publikację, ponosząc jedynie koszty przesyłki, niewielką zaś część skierowano do wolnej sprzedaży.
Muzeum zapowiada kontynuację serii - w tomie drugim mowa będzie o rogownictwie w Truso, a w kolejnym m.in. o rozplanowaniu osady i o zabytkach ceramicznych.
jago

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. przyjaciel Mańki #1071992 | 78.8.*.* 1 maj 2013 18:54

    a dyrektor-marii Kasprzyckiej oczywiście nie było w pracy!

    odpowiedz na ten komentarz