środa, 12 maja 2021. Imieniny Dominika, Imeldy, Pankracego

Zabytki z elbląskiego muzeum na wystawie o Wikingach

2013-05-08 18:09:06 (ost. akt: 2014-09-14 15:27:26)
Jednym z wyróżników Wikingów z Truso były silnie rozwinięte handel i obróbka bursztynu

Jednym z wyróżników Wikingów z Truso były silnie rozwinięte handel i obróbka bursztynu

Autor zdjęcia: arch. MA-H

Kilkadziesiąt zabytków z dawnej osady Wikingów w Truso prezentowanych będzie niebawem między innymi w tak znanym miejscu, jakim jest British Museum. 
Eksponaty z elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego pojadą do najważniejszych muzeów w Danii, Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie znajdą się na wystawie o świecie materialnym i kulturze Wikingów.

— Wystawa pod roboczym tytułem "The Viking World. Cultures in Contact", przygotowywana jest przez National Museum of Denmark, wspólnie z The British Museum in London i Museum für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie — informuje Tomasz Gliniecki z elbląskiego muzeum.

— Jest to olbrzymia szansa na zaprezentowanie części naszych zbiorów z Truso w gronie najważniejszych pamiątek po dawnym świecie Wikingów — mówi Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum, odkrywca osady Truso.
Koncepcja ekspozycji oparta jest na rekonstrukcji i zarazem symbolu łodzi wikińskiej. Będzie to odtworzenie jednej z łodzi znalezionych w Roskilde.

Otwarcie wystawy nastąpi w National Museum of Denmark. Wystawa prezentowana tam będzie od 22 czerwca do 18 listopada 2013 roku. British Museum prezentowało będzie swoją wersję wystawy "The Viking World. Cultures in Contact" od marca do czerwca 2014 roku, a Museum für Vor- und Frühgeschichte, wspólnie z Martin Gropius Bau w Berlinie, planuje prezentację tej wystawy w okresie jesień 2014 - zima 2015.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu wypożycza na tę wystawę 39 zabytków oraz surowiec bursztynowy, pochodzący z badań wykopaliskowych wczesnośredniowiecznej osady rzemieślniczo-handlowej Truso, odkrytej w Janowie Pomorskim.

— Mają one posłużyć do prezentacji życia Wikingów na brzegach południowego Bałtyku, jako uzupełnienie i ukazać odmienność od ziem rdzennie skandynawskich — wyjaśnia w zapowiedzi wystawy Neil MacGregor, dyrektor British Museum.

Wystawie towarzyszył będzie obszerny katalog, w którym znajdą się również zdjęcia zabytków z Truso. 

— Zdjęcia oraz opisy zabytków do katalogu przygotowało nasze muzeum — dodaje Tomasz Gliniecki. — Katalog został już opracowany, a zabytki są przygotowywane do podróży. Do Kopenhagi wyruszą w drugiej połowie maja.
Jarosław Grabarczyk

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB