Poniedziałek, 21 czerwca 2021. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Ukradł ze sklepu 8 tysięcy, po czym zgłosił się na policję

2013-05-09 12:37:33 (ost. akt: 2013-05-09 12:45:49)

Autor zdjęcia: arch. KMP w Elblągu

W miniony wtorek do elbląskiej komendy przyszedł 20-letni mężczyzna. Oświadczył że jest sprawcą włamania i kradzieży blisko 8 tysięcy złotych z kasy sklepu przy ulicy Hetmańskiej w Elblągu. Przyniósł także gotówkę, przyznał się i złożył wyjaśnienia. Tego samego dnia policjanci zatrzymali 19-letniego maturzystę, który okazał się jego kolegą i jednocześnie wspólnikiem. 20-latek miał dobre rozpoznanie w sklepie i wiedział, gdzie szukać pieniędzy z utargów. Pracowała tam jego 23-letnia siostra, u której sprawca często bywał.

— Sama sprawa nie byłaby nadzwyczajna, gdyby nie to, że złodziej przyszedł do komendy i przyznał się do kradzieży — mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Ten młody człowiek zrobił to, gdyż wiedział, że policjanci się nim interesują.

Z jego wyjaśnień wynika, że wspólnie z 19-letnim kolegą dokładnie zaplanował całą „operację”. Chłopak miał doskonałe rozpoznanie. Często pomagał siostrze w sklepie. Kobieta była tam zatrudniona jako sprzedawca. Pieniądze z utargu zawsze chowała w jednym i tym samym miejscu. Wiedział o tym jej brat – 20-letni Bartłomiej Z.

Ostatni raz był w sklepie 6 maja br., kilka godzin przed włamaniem. Miał problemy finansowe i jak stwierdził potrzebował gotówki. Poprosił o pomoc 19-letniego kolegę – Radosława N., który był w podobnej sytuacji. To właśnie Radosław N. w nocy z 6 na 7 maja wybił młotkiem szybę w drzwiach sklepu. Do środka wszedł Bartłomiej Z., który ukradł koperty z utargiem. W sumie 7904 zł.

— Panowie podzielili się łupem i rozeszli — dodaje Sawicki. — Policjanci przyjęli zgłoszenie, przesłuchali w tej sprawie świadków, między innymi siostrę zatrzymanego 20-latka. Kobieta nie kryła, że jej brat mógł być w to zamieszany. Jej podejrzenie wzbudziło to, że wrócił do domu nad ranem.

Bartłomiej Z. wiedział, że policjanci są na jego tropie i sam wolał dobrowolnie oddać się w ich ręce. Do komendy przyszedł 7 maja wieczorem i przyniósł 5170 zł. W tym samym czasie śledczy ustalili drugiego sprawcę. Okazało się, że 19-letni Radosław N. to tegoroczny maturzysta. Został zatrzymany wczoraj zaraz po egzaminie dojrzałości z matematyki.

Jak wyjaśnił zaraz po włamaniu poszedł pisać maturę z polskiego. Policjanci zabezpieczyli od niego 2230 zł. Pozostałe 504 zł zatrzymani przeznaczyli na własne potrzeby. Obydwaj przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Wcześniej nie byli karani. W uzgodnieniu z prokuratorem dobrowolnie poddali się karze.
kmf

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB