Poniedziałek, 21 czerwca 2021. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Rowerzysto zjedź na jezdnię. Warsztaty miejskiej jazdy

2013-05-13 13:06:40 (ost. akt: 2014-03-17 11:40:36)
Pierwsze warsztaty rowerowe odbyły się w sobotę

Pierwsze warsztaty rowerowe odbyły się w sobotę

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Elblążanie coraz chętniej przesiadają się na jednoślady. Niestety nie wszyscy wiedzą jak na nich jeździć. Dochodzi do kolizji, konfliktów z pieszymi. Zmienić to miały "Warsztaty miejskiej jazdy na rowerze". Pierwsze już za nami. Wzięła w nich udział jedynie garstka osób. Kolejne odbędą się podczas Dni Elbląga. Organizatorzy liczą, że wtedy frekwencja będzie większa.

— W Polsce tylko osoby niepełnoletnie muszą mieć kartę rowerową, a co za tym idzie nauczyć się jazdy na rowerze. Po 18 roku życia można kupić rower, wsiąść na niego i jechać, bez żadnego dokumentu i wcześniejszego przygotowania — mówi Marek Kamm, elbląski oficer rowerowy. — Niestety na ulicach widać, że nie wszyscy potrafią jeździć. Widzę natomiast rowerzystów, którzy się męczą na wąskich chodnikach, z pieszymi, z samochodami. Postanowiliśmy więc nauczyć elblążan jazdy na rowerze i przekonać ich do jazdy po ulicach. Rower jest pojazdem i jego miejsce jest na jezdni, nie na chodniku.

Rowerzysto zjedź na jezdnię
— Oczywiście — dodaje Kamm — tam gdzie są ścieżki, jeździmy ścieżkami. Problem jednak w tym, że w Elblągu nadal jest ich niewiele.
Oficer rowerowy ma świadomość, że wiele osób po prostu boi się zjechać na ulicę. Jednak zapewnia, że wystarczy poznać dosłownie kilka tricków, podstawowych zasad i możemy bezpiecznie jeździć po jezdniach. Tego właśnie uczyli się uczestnicy pierwszych "Warszatów miejskiej jazdy na rowerze". Odbyły się one w ubiegłą sobotę. Wzięło w nich udział jedynie kilkunastu elblążan. W pierwszej, teoretycznej części spotkania przybliżono im najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy po mieście. Następnie wiadomości te rowerzyści mogli sprawdzić podczas przejazdu po torze ćwiczeniowym na Bulwarze Zygmunta i wycieczki ze Starego Miasta na Plac Jagiellończyka.
— Umiem jeździ i raczej pewnie czuję się na ulicach Elbląga — mówi Paweł Mikulski, piątoklasista, jeden z młodszych uczestników warsztatów. — W czwartej klasie zdałem egzamin na kartę rowerową. Na warsztaty przyszedłem po to, żeby odświeżyć te wiadomości.

Niechętnie się uczymy?
Warsztaty zorganizowano głównie z myślą o dorosłych. Okazuje się, że i wśród młodszych elblążan z jazdą na rowerze mogą mieć być problem. Nawet w młodym wieku, gdy karta rowerowa jest koniecznością, niechętnie uczymy się zasad jazdy.
— W szkole dzieciaki często jeżdżą bez karty. Do je zdobycia ani uczniowie, ani ich rodzice nie przywiązują specjalnej wagi — przyznaje Krzysztof Marciniec, nauczyciel z SP nr 23 w Elblągu. — Rodzice wychodzą z założenia, że skoro dziecko zalicza już tyle przedmiotów, to po co ma jeszcze zaliczać egzamin na kartę rowerową. Dzieci nie są więc nauczone jak bezpiecznie jeździć na rowerze. Próbowałem o tym rozmawiać z uczniami i ich rodzicami. To jednak nie przyniosło skutku. Postanowiłem zmienić metodę. Chcę dużo jeździć z dziećmi, tymi które mają kartę rowerową. Może to zachęci i innych uczniów do jej wyrobienia. Pierwszy krokiem miał być udział w warsztatach.

Te jednak nie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Pomysłodawcy przedsięwzięcia, nie rezygnują jednak z organizacji kolejnych. Następne spotkania odbędą się podczas Dni Elbląga i Dni Zrównoważonego Transportu.
— W Elblągu jest coraz więcej rowerzystów. Dochodzi również do coraz większej liczny zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów - kolizji, wypadków. Dlatego tak ważnie jest to aby ludzie potrafili jeździć na rowerach — wyjaśnia Kamm.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB