środa, 28 lipca 2021. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Burmistrz Fromborka z wyrokiem. Będą przedterminowe wybory

2013-05-21 07:00:00 (ost. akt: 2013-05-20 16:37:23)
Wkrótce Frombork pozostanie bez burmistrza 


Wkrótce Frombork pozostanie bez burmistrza 


Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, grzywna i pokrycie kosztów procesu — na taką karę skazał sąd burmistrz Fromborka Krystynę L. Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury na terenie gminy Frombork. Wyrok jest prawomocny. Oznacza to, że wkrótce we Fromborku powinny odbyć się przedterminowe wybory.

Obok pani burmistrz na ławie oskarżonych zasiadły cztery inne osoby, w tym urzędnik gminy Frombork.

— Wszyscy oskarżeni zostali skazani na kary od roku do 1,2 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata — informuje sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Gmina Frombork, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, otrzymała dofinansowanie unijne na budowę sołeckich centrów kultury: w Wielkim Wierznie, Sadłukach i Jędrychowie w latach 2006-2007. Kolejne transze dotacji wpływały do gminy po przedstawieniu dokumentów, że wszystkie prace postępują zgodnie z przewidzianym harmonogramem robót. W ocenie sądu, burmistrz Fromborka przedstawiała protokoły odbioru wykonanych robót oraz wnioski o wypłatę dofinansowania, które nie były zgodne z prawdą.

W dokumentach tych stwierdzono, że roboty budowlane były wykonane zgodnie z projektami i kosztorysami. Prawda wyglądała nieco inaczej. W rzeczywistości faktycznie części robót nie wykonano lub zrobiono innymi metodami i przy użyciu innych materiałów. Dzięki takim "oszczędnościom" wykonano także prace, których w ogóle nie było w planach.

Po ujawnieniu tych nieprawidłowości Urząd Marszałkowski w Olsztynie zobowiązał gminę do zwrotu prawie 124 tys. zł dotacji. Sprawa została również skierowana do sądu.
Sąd w Braniewie 17 września 2012 r. uznał burmistrz Krystynę L. winną działania na szkodę Urzędu Marszałkowskiego i skazał ją na karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 1,2 tys. zł grzywny oraz zapłatę kosztów sądowych. Pani burmistrz odwołała się od wyroku. Sąd Okręgowy w Elblągu, gdzie trafiła sprawa, utrzymał go jednak w mocy pod koniec kwietnia tego roku.

Wyrok jest prawomocny. A ponieważ burmistrz dostała karę w zawieszeniu, nie przysługuje jej wniosek o jego kasację.

— Z zasady od wyroku z zawieszeniem nie przysługuje kasacja — informuje sędzia Zientara. — W takiej sytuacji prawo dopuszcza wystąpienie o kasację jedynie wtedy, gdy zachodzą szczególne przesłanki.

Chodzi tu o kardynalne uchybienia w w postępowaniu sądowym.

— Nie sądzę, aby w tym przypadku takie przesłanki zaistniały — ocenia sędzia Zientara.

Oznacza to, że burmistrz Fromborka w najbliższym czasie straci swoje stanowisko i prawdopodobnie zostaną rozpisane przedterminowe wybory. Kiedy to się stanie? Elbląska delegatura Krajowego Biura Wyborczego o skazaniu pani burmistrz dowiedziała się... od nas.
— My jesteśmy od rozpisania wyborów, decyzję o wygaśnięciu mandatu powinna podjąć Rada Miejska Fromborka — stwierdza Adam Okruciński, szef delegatury KBW w Elblągu.

Informacja o skazaniu Krystyny L. nie dotarła również do służb wojewody.

— Teraz ruch należy do do Rady Miejskiej — mówi Ewa Chajęcka, radca prawny wojewody. — W ciągu 30 dni od powzięcia informacji o skazaniu powinna wygasić mandat pani burmistrz i poinformować o tym wojewodę. Jeśli rada tego nie zrobi, decyzje taką, po uzyskaniu z sądu informacji o wyroku, podejmie pan wojewoda w formie rozporządzenia w imieniu rady. 
Informacja z sądu o skazaniu pani burmistrz do Fromborka jeszcze nie dotarła. Jak udało nam się ustalić, skazana wystąpiła o pisemne uzasadnienie wyroku. To zbiegło się z urlopem sędziego przewodniczącej sprawie.

Krystyna L. nadal pełni swoje obowiązki. W piątek np. - jak nas poinformowano w Urzędzie Gminy we Fromborku - uczestniczyła w posiedzeniu Euroregionu Bałtyk. Z panią burmistrz nie udało nam się skontaktować. Krystyna L. ponownie będzie mogła kandydować w wyborach nie wcześniej niż pół roku po upływie zawieszenia kary, czyli za 3,5 roku.
Rafał Maliszewski

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (55) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wygraj_wybory@spoko.pl #1151052 | 83.28.*.* 23 lip 2013 22:27

  Jeżeli chcesz wygrać wybory na burmistrza, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Oprócz aspektów prawnych, realizm polityczny w pełnej krasie. Gdzie indziej o tym nie przeczytasz. Kontakt e-mailowy: wygraj_wybory@spoko.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. HOF #1110401 | 109.243.*.* 11 cze 2013 19:49

  wystarczy poczytac sprawozdania z pracy burmistrz i rady oraz budzet

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. REALISTA #1109531 | 82.160.*.* 10 cze 2013 22:54

  Sprawa dotyczy pierwszych lat otrzymywania unijnych pieniędzy przez samorządy.Prawne uwarunkowania wydatkowania w/w kwot były dopiero tworzone na poziomie centralnym i samorządowym.Nie były precyzyjne i zawierały szerokie obszary dowolności interpretacyjnej. Urzędnicy szczebla centralnego, a także różnych szczebli administracji samorządowej nie byli odpowiednio przygotowani do prawidłowej realizacji nowych procedur narzuconych przez Unię, zwłaszcza że urzędnicy na poszczególnych szczeblach komplikowali procedury unijne pod pretekstem dostosowywania ich do - dalekiego od doskonałości – prawodawstwa polskiego. W tej skomplikowanej rzeczywistości prawnej, postępowanie p.Burmistrz dążącej do najbardziej efektywnego wykorzystania środków unijnych /mając pieniądze na jeden obiekt,wybudować dwa/ dla potrzeb społeczności lokalnej powinno spotkać się z aplauzem, a przynajmiej z akceptacją, mimo naruszenia w tym względzie procedur narzuconych przez zwierzchni samorząd. Burmistrz padła ofiara zawiści ludzkiej,tego „polskiego/fromborskiego/piekiełka” .Nikt nie poku- sił się o opracowanie „białej księgi” ,obrazującej dokonania p.burmistrz i rady miejskiej na prze- strzeni prawie trzech kadencji jej działalności.Taka „biała księga” na pewno zdjęłaby oszcercze odium ,rzucane przez przyszłych kandydatów / i ich koterii/do fotela burmistrza w niezbyt odległych /za rok!/ wyborach samorządowych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Turysta #1109518 | 82.160.*.* 10 cze 2013 22:34

  Oj dużo się zmieniło we Fromborku. Na dobre. Byłem kiedyś i niedawno. Zmiana ogromna i Frombork nie do poznania. Łatwo jest forować wyroki. Nie wiem czemu mam takie przekonanie, że autor artykułu aż skowyczy ze szczęścia że udało mu się coś negatywnego napisać. Dojrzy bystry widz, że nie napisał nic.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. veto #1109499 | 82.160.*.* 10 cze 2013 22:20

  """tralala tralala ta piosenka to piosenka chyba zła,ta piosenka,która mówi,jak się nie ma ,co się lubi to NIE LUBI SIĘ I TEGO , CO SIĘ MA..... Szkoda, że nie umiemy docenić tego , co mamy we Fromborku, a mamy się czym pochwalić,dzięki sprawnemu burmistrzowi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (55)