środa, 28 lipca 2021. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Burmistrz Fromborka nie czuje się winna

2013-05-22 07:00:00 (ost. akt: 2013-05-21 16:03:26)
Wkrótce Frombork pozostanie bez burmistrza 


Wkrótce Frombork pozostanie bez burmistrza 


Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

— Jako obywatel szanuję niezawisłość sądów, jako burmistrz nie zgadzam się z wyrokiem, jaki zapadł w stosunku do mnie — napisała Krystyna L. w oświadczeniu, które dotarło do naszej redakcji. — Uważam go za krzywdzący, haniebny i naruszający moje dobre imię.

Rok w zawieszeniu na trzy lata, grzywna i pokrycie kosztów procesu. Na taką karę Sąd Okręgowy w Elblągu skazał burmistrz Fromborka Krystynę L. Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury na terenie gminy Frombork: w Wielkim Wierznie, Sadłukach i Jędrychowie w latach 2006-2007. Burmistrz Fromborka uważa wyrok za krzywdzący.


Pani burmistrz podkreśla, że wyrok podważa sens jej ponad dziesięcioletniej pracy na rzecz mieszkańców miasta i gminy Frombork oraz jej uczciwość. Pozbawia ją także możliwości kandydowania w wyborach.
— Utrata prawa wybieralności wynika z faktu skazania mnie prawomocnym wyrokiem karnym za czyny, których się nie dopuściłam w trakcie realizacji projektów Sołeckich Centrów Kultury — twierdzi burmistrz. — Po długoletnim procesie, opierając się na opinii biegłego, sąd uznał mnie winną przedłożenia Urzędowi Marszałkowskiemu w Olsztynie niezgodnej ze stanem faktycznym dokumentacji. Dokumentacja ta została sporządzona przez inspektora nadzoru - powołanego przeze mnie, a wyłonionego w konkursie - oraz innych pracowników w celu prawidłowej realizacji inwestycji i jej rozliczenia — wyjaśnia pani burmistrz. — Złożona dokumentacja miała na celu uzyskanie przez gminę wypłaty dofinansowania I transzy wymienionych inwestycji. Rzekomo wyłudzona kwota dotacji w wysokości 124 tys. zł wypłaconej gminie Frombork zgodnie z umową została zwrócona Urzędowi Marszałkowskiemu, zaś inwestycja została zrealizowana ze środków gminy i stanowi jej majątek.

Krystyna L. podkreśla, że sąd nie dopatrzył się w jej działaniach dążenia do uzyskania jakichkolwiek osobistych korzyści, niemniej ze względu na odpowiedzialność podległych pracowników i obowiązki wynikające z reprezentowania gminy Frombork w procesie inwestycyjnym, wydany został wyrok skazujący.
Na potwierdzenie przytacza cytat z uzasadnienia wyroku: "Wszyscy oskarżeni są osobami dorosłymi, zdrowymi psychicznie, które w pełni zdawały sobie sprawę z naganności swojego postępowania, ich działaniom można więc przypisać winę. (…) Za okoliczność łagodzącą sąd uznał również motyw działania oskarżonych, którzy nie działali w celu osiągnięcia dla siebie lub innych osób korzyści majątkowych, lecz motywem ich działania była próba wykonania inwestycji w sposób korzystny i przydatny dla mieszkańców wsi, którzy będą z nich korzystać."

Proces przeciwko pani burmistrz toczył się sześć lat. Przez ten czas mieszkańcy trzech sołectw korzystali z pobudowanej infrastruktury. Krystyna L. zapowiada, że nie składa broni.
— Po otrzymaniu uzasadnienia oddalenia apelacji wniosę skargę kasacyjną w związku z kardynalnymi uchybieniami w postępowaniu sądowym — zapowiada.
rm

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. REALISTA #1109923 | 83.28.*.* 11 cze 2013 12:52

  Sprawa dotyczy pierwszych lat otrzymywania unijnych pieniędzy przez samorządy.Prawne uwarunkowania wydatkowania w/w kwot były dopiero tworzone na poziomie centralnym i samorządowym.Nie były precyzyjne i zawierały szerokie obszary dowolności interpretacyjnej. Urzędnicy szczebla centralnego, a także różnych szczebli administracji samorządowej nie byli odpowiednio przygotowani do prawidłowej realizacji nowych procedur narzuconych przez Unię, zwłaszcza że urzędnicy na poszczególnych szczeblach komplikowali procedury unijne pod pretekstem dostosowywania ich do - dalekiego od doskonałości – prawodawstwa polskiego. W tej skomplikowanej rzeczywistości prawnej, postępowanie p.Burmistrz dążącej do najbardziej efektywnego wykorzystania środków unijnych /mając pieniądze na jeden obiekt,wybudować dwa/ dla potrzeb społeczności lokalnej powinno spotkać się z aplauzem, a przynajmiej z akceptacją, mimo naruszenia w tym względzie procedur narzuconych przez zwierzchni samorząd. Burmistrz padła ofiara zawiści ludzkiej,tego „polskiego/fromborskiego/piekiełka” .Nikt nie poku- sił się o opracowanie „białej księgi” ,obrazującej dokonania p.burmistrz i rady miejskiej na prze- strzeni prawie trzech kadencji jej działalności.Taka „biała księga” na pewno zdjęłaby oszcercze odium ,rzucane przez przyszłych kandydatów / i ich koterii/do fotela burmistrza w niezbyt odległych /za rok!/ wyborach samorządowych. Zobacz więcej na stronach Gazety Olsztyńskiej: http://dziennikelblaski.wm.pl/155892,Bur mistrz-Fromborka-z-wyrokiem-Beda-przedte rminowe-wybory.html#ixzz2Vu66NuY4

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jojo #1098056 | 37.8.*.* 29 maj 2013 06:16

  W mądrej książce napisano. Nie sądzcie abyście nie byli sądzeni. Zbyt łatwo oskarżacie i szafujecie słowem przestępca. A przecież ta Pani nic nie ukradła. Z tego comożna się domyślić między wierszami podpisała tylko kartę papieru którą ktoś /kto posiadający uprawnienia do nadzoru nad realizacją prac jej podsunął do podpisu.Z taką sytuacją na każdym kroku ma miejsce szef lub dyrektor czy w tym przypadku ta Pani.Traf w tym że nie trafiła na uczciwego inspektora tylko na bałaganiarza lub nieuczciwego. A wy od razu przestępca. Miarkujcie słowa o takim kalibrze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ros #1094991 | 83.0.*.* 25 maj 2013 12:51

  Bardzo jałowe i niegrzeczne komentarze. A i sam artykuł niepotrzebny. Pani burmistrz została prawomocnie skazana i nie ważne jak się z tym czuje i kto po niej nastąpi . Ważne jak to odbierają fromborczanie i Rada, że rządzi nimi przestępca i kiedy to się zmieni? Mam nadzieję, że bardzo szybko.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wiecie co? #1093438 | 81.15.*.* 23 maj 2013 17:05

  Dlaczego się dziwicie, że jest jak jest PISZE się FROMBORCZANOM matoły!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. waldek metapaliwospirtikoziolki #1093127 | 159.205.*.* 23 maj 2013 12:24

  no tera to jus rozdawanie flajszek po wsiach nie pomoze

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (29)