środa, 28 lipca 2021. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Kolej nadzalewowa wraca na właściwe tory. Pojedzie w wakacje

2013-05-23 07:00:00 (ost. akt: 2013-05-22 13:04:28)
W tym roku linia nadzalewowa też najprawdopodobniej uruchomiona zostanie na początku wakacji

W tym roku linia nadzalewowa też najprawdopodobniej uruchomiona zostanie na początku wakacji

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Kolej nadzalewowa ruszy w te wakacje. Pociągiem będziemy mogli dojechać na plaże nad Zalewem Wiślanym. — Aktualnie dopracowywana jest oferta przewoźnika, który zajmie się również promocją linii — informuje Anna Kleina z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Nadzalewowa linia kolejowa ciągnie się od Elbląga do Braniewa, m.in. przez Kadyny, Tolkmicko i Frombork. To jedna z atrakcji turystycznych tego regionu. Od dłuższego czasu jej utrzymanie sprawia jednak coraz większe problemy. W ubiegłe wakacje pociągi kursowały na skróconej trasie z Elbląga do Tolkmicka i to tylko w niedzielę. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wrócą na właściwe tory.

— Obecnie udział w projekcie "kolej nadzalewowa" zgłosiły: Elbląg, Frombork, miasto i gmina Braniewo, Tolkmicko, Starostwo Powiatu Elbląskiego i Urząd Marszałkowski w Olsztynie — mówi Anna Kleina. — W tej sprawie trwają również rozmowy z gminą Elbląg.

Te samorządy najprawdopodobniej więc dołożą się do utrzymania kolei.

— Przewidujemy, że koszt, jaki poniosą poszczególni uczestnicy projektu, to około 10 tysięcy zł — dodaje rzeczniczka. 

Gdy pisaliśmy o sprawie na początku maja, jeszcze nie wszyscy włodarze miast położonych na trasie kolei nadzalewowej podjęli decyzję w tej sprawie. Zadowolenia z jej funkcjonowania nie ukrywał Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka.

— Spora liczba turystów korzystała z tych pociągów, a o to przecież chodzi — mówił.

Pozytywnie na temat wznowienia wakacyjnej oferty wypowiadała się burmistrz Fromborka. Bardziej sceptyczne w tym względzie były władze miasta i gminy Braniewo. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że pociągi dojadą i do tego miasta.

— Cały czas czekamy na konkrety. Jak najbardziej jesteśmy zainteresowani tym, aby kolej znów funkcjonowała — mówi Henryk Mroziński, burmistrz Braniewa. — Nasze wątpliwości dotyczyły tego, że w ubiegłych latach ten pociąg z Braniewa praktycznie chodził pusty. Uważamy jednak, że w tym roku funkcjonowanie kolei należałoby połączyć z funkcjonowaniem małego ruchu granicznego, tak, aby z tych połączeń mogli również skorzystać mieszkańcy Kaliningradu, którzy nas odwiedzają.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olka #1183139 | 195.85.*.* 28 sie 2013 12:05

  Szkoda że władze nie pomyślały o tym aby na tej relacji puścić regularnie kursujące pociągi nie tylko w weekendy. Remont drogi 503 na całym odcinku, czasowe wyłączanie objazdu przez Łęcze samochody dostają po tyłku. Zakładam ze większość mieszkańców miasteczek Tolkmicko, Kadyny, Suchacz itd z przyjemnością przesiadłaby się na czas remontu z aut do pociągów, a przecież do szkoły i pracy dojechać trzeba. O tym nikt nie pomyślał. O cywilizowanym zorganizowaniu remontu drogi z porządnymi objazdami (i bezpiecznymi i otwartymi zarazem) też nie za bardzo. Wiem, wiem, potem będzie tam ładnie :) wszystko rozumiem tylko do osiągnięcia tego celu można się lepiej zorganizować. Ten temat mógłby ktoś podnieść w mediach lokalnych. Swoją drogą dziwię się że mieszkańcy tam nie strajkują domagając się przywrócenia linii kolejowej na czas makabrycznego rozkopania czego się da.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Melania #1095099 | 93.105.*.* 25 maj 2013 15:04

  Ciekawe czy wyremontują dworzec w Tolkmicku?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sp #1093406 | 83.20.*.* 23 maj 2013 16:24

  Waldek,mozna sobie beke tu pokrecic,ale sa pewne granice,momo wszystko ....po twoim wpisie wnioskuje ze jestes zwykly bydlak

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. !!! #1093184 | 78.8.*.* 23 maj 2013 13:03

   Super pomysł.Ścieżka rowerowa zamiast torów !!!Ale w tym kraju wszystkie świetne pomysły idą do kosza.A szkoda.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. :) #1093007 | 78.8.*.* 23 maj 2013 10:48

    ...puścić szynobus sześć razy dziennie Elbląg-Braniewo- Elbląg od 20 czerwca do 15 września...na próbę, jak nie bedzie popytu rozebrać tory, w to miejsce ułożyć z kostki brukowej ścieżkę rowerową :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)