Poniedziałek, 28 listopada 2022. imieniny: Jakuba, Stefana, Romy

Kreatywne podwórko i ścieżka rowerowa w ramach budżetu obywatelskiego


2013-05-22 19:07:27 (ost. akt: 2013-05-22 13:11:59)
Podwórko kreatywne przy ul. Teatralnej będzie pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym dzięki "obywatelskim" pieniądzom

Podwórko kreatywne przy ul. Teatralnej będzie pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym dzięki "obywatelskim" pieniądzom

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Jeszcze przez prawie miesiąc elblążanie mogą się dzielić z ratuszem swoimi pomysłami na uatrakcyjnienie miejsc, w których mieszkają. Trwa druga edycja tzw. budżetu obywatelskiego. Jednocześnie realizowane są zadania, na które w ubiegłym roku zagłosowało najwięcej elblążan.

Podwórko kreatywne przy ul. Teatralnej będzie pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym dzięki "obywatelskim" pieniądzom. To zadanie otrzymało 181 głosów mieszkańców. Przed kilkoma dniami wykonawca przejął plac budowy.

Z atrakcyjnego placu zabaw (bujaki sprężynowe, huśtawki, ścianki do rysowania kredą, zjeżdżalnie, kreatywne urządzenie "kółko - krzyżyk") dzieci z tamtych okolic będą się cieszyły już w dniu swojego święta. Niestety, maluchy nie dostaną piaskownicy. Podczas konsultacji mieszkańcy doszli do wniosku, że są one niehigieniczne.

Znajdujące się już na placu urządzenia nie będą usunięte, zostaną jedynie dostosowane do wystroju nowego podwórka. Nowe kolory zyskają drabinki oraz "bocianie gniazdo". Mieszkańcy ulicy Teatralnej, pytani o ich wizję nowego podwórka, podkreślali, że ma to być miejsce nie tylko dla dzieci, lecz również dla młodzieży i dorosłych. To właśnie z myślą o nich zamontowane zostaną: drążki do podciągania, stoły do ping-ponga i do gry w szachy oraz tablice do koszykówki.

Kilka dni temu ogłoszony też został przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej na budowę trasy rowerowo-pieszej wraz z oświetleniem na odcinku Fromborska - Zajazd Krasny Las. Na to zadanie zagłosowało 379 mieszkańców z okręgu nr 2. Na oferty od biur projektowych urzędnicy elbląskiego ratusza będą czekali do 27 maja. Projekt powinien być gotowy do końca października. Nowa trasa będzie biegła od od zakończenia istniejącego ciągu na wysokości ul. Boya Żeleńskiego do drogi wewnętrznej o nawierzchni asfaltowej w Krasnym Lesie.

W ubiegłym roku do realizacji - wolą ponad 5 tysięcy głosujących mieszkańców - wybranych zostało 12 przedsięwzięć. Pozostałe inwestycje są na etapie konsultacji, przygotowywania dokumentacji bądź wyłaniania wykonawcy. 
Do 14 czerwca elblążanie mogą składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego na następny rok. Lista wybranych przez elblążan projektów najprawdopodobniej będzie ogłoszona z końcem października.
Grażyna Gosk

Źródło: Dziennik Elbląski