Niedziela, 19 września 2021. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Nawet rok czeka się na miejsce w żłobku

2013-05-24 18:04:32 (ost. akt: 2013-05-24 16:07:39)
Elbląskie żłobki mogą przyjąć około 630 dzieci, miejsc jest stanowczo za mało

Elbląskie żłobki mogą przyjąć około 630 dzieci, miejsc jest stanowczo za mało

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Rodzice dwulatków mają spory problem. Maluchy w tym wieku do przedszkoli są przyjmowane tylko w wyjątkowych przypadkach, a w żłobkach po prostu nie ma dla nich miejsca.

Trwa rekrutacja do elbląskich przedszkoli. Jednocześnie nabór prowadzą elbląskie żłobki. Choć tak naprawdę naborem trudno to nazwać, bo tam systematycznie są uzupełniane wolne miejsca.
— Zapisy prowadzimy przez cały rok, w miarę jak zwalniają się miejsca. Takich sytuacji nie ma jednak wiele — mówi Małgorzata Ijuh, dyrektor Żłobka nr 5 w Elblągu. — Na liście oczekujących mamy obecnie około 50 dzieci i to one mają pierwszeństwo. Więc jeśli w tej chwili ktoś chciałby zapisać u nas dziecko na wrzesień, to po prostu nie ma na to szans.

— W czerwcu pożegnamy 40 naszych podopiecznych, którzy idą do przedszkoli. Na ich miejsce przyjmiemy kolejne dzieci z listy oczekujących, która i w naszym żłobku funkcjonuje — dodaje Elżbieta Stankiewicz, dyrektorka żłobka przy ul. Asnyka. — Ten najbardziej gorący okres, jeśli chodzi o rekrutację, czeka nas w sierpniu. Rodzice z reguły zapisy zostawiają na ostatnią chwilę, wtedy może się zdarzyć, że część z nich będzie niemile zaskoczona. Niestety możemy przyjąć tylko tyle dzieci ile mamy miejsc. Staramy się podchodzić do rodziców z jak największym zrozumieniem, ale i oni powinni to zrozumieć. W tej chwili okres oczekiwania na zapisanie do naszego żłobka to około roku.

Fakt, że już we wrześniu i późniejszych miesiącach mogą się pojawić wolne miejsca, ale tylko pojedyncze.
 Dyrektorki żłobków przyznają, że w tej i tak trudnej sytuacji, najciężej mają rodzice dwulatków.
— Dzieci w tym wieku rzeczywiście przyjmujemy najmniej — przyznaje Ijuh. — Najwięcej trafi do nas od września maluszków w wieku do półtora roku.

Część rodziców próbowało zapisać swoje dwulatki do przedszkoli. Tam jednak takie maluchy przyjmowane są jedynie w wyjątkowych przypadkach. W ubiegłym tygodniu zakończył się pierwszy etap elektronicznej rekrutacji do elbląskich przedszkoli. Placówki te przyjęły ponad 630 dzieci.

Dla sporej grupy zabrakło miejsca. Wśród nich jest równie 54 dzieci dwuletnich. To one właśnie mają najmniejsze szansę na przyjęcie w trakcie naboru uzupełniającego.
W Elblągu obecnie funkcjonują trzy żłobki miejskie, przy ul. Asnyka, Kalenkiewicza i Zajachowskiego. Ten ostatni żłobek ma również swoją filię przy ul. Chopina. W wszystkich tych placówkach znajduje się ponad trzysta miejsc dla dzieci od 6 miesiąca do trzeciego roku życia.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. niemowlak-będę dłużej z mamą! #1094537 | 83.24.*.* 24 maj 2013 18:09

    Najlepiej niech się czeka 3 lata to problem sam się rozwiąże!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz