środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Młodzież z Pasłęka z sukcesami

2013-05-29 09:04:39 (ost. akt: 2013-05-29 08:05:59)
Jarosław Dzioba

Jarosław Dzioba

Autor zdjęcia: arch.prywatne

Jednostki Ochotniczych Hufców Pracy obecne są w niemal każdym powiatowym mieście kraju, dlatego nie brakuje ich również w regionie elbląskim — mówi Jarosław Dzioba, komendant Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w rozmowie z Sylwią Warzechowską.

— Zakończyły się etap centralny X Edycji Konkursu Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy. Co działo się w tym czasie w Pasłęku?
— Konkurs Sprawny w Zawodzie – Bezpieczny w pracy to coroczna inicjatywa Ochotniczych Hufców Pracy mająca na celu stworzenie uczestnikom możliwości zaprezentowania swoich umiejętności i wiedzy zdobytych podczas trzyletniego cyklu kształcenia.W miniony wtorek do Pasłęka przybyły reprezentacje młodzieży z dwunastu województw - 10 zespołów murarzy i 9 zespołów stolarzy. Przez dwa kolejne dni pod okiem komisji konkursowej młodzi ludzie wykonywali praktyczne i teoretyczne zadania sprawdzające poziom ich umiejętności zawodowych.

— Uczestnicy konkursu sprawdzili się także w innych umiejętnościach...
— Konkurs nie ogranicza się tylko do zmagań w obszarze zawodowym stolarz i murarz. Młodzież kształcąca się w innych profesjach również ma możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i pozytywnej rywalizacji z rówieśnikami z innych regionów kraju.
Początek zmagań stanowiły etapy wojewódzkie, których laureaci brali udział w finałach odbywających się w Ośrodkach Szkolenia i Wychowania OHP w całym kraju. Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda OHP może pochwalić się m.in. sukcesami w konkursach w zawodach stolarz i murarz, w których pierwsze miejsca zajęli wychowankowie Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Pasłęku.

— Jakie działania planujecie w najbliższym czasie w powiatach elbląskim i braniewskim?
— Jednostki Ochotniczych Hufców Pracy obecne są w niemal każdym powiatowym mieście kraju, dlatego nie brakuje ich również w regionie elbląskim. Niedawno przy współudziale władz lokalnych utworzony został Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Braniewie, oferujący młodzieży udział w bezpłatnych kursach pozwalających na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych.
Obecnie realizowany jest kurs podczas którego młodzi ludzie nabywają umiejętności w zawodzie kelnera, barmana i baristy, zakładający naukę języka obcego. Dbamy o to, aby program naszych kursów dostosowany był do potrzeb zgłaszanych przez lokalnych pracodawców, co znacząco zwiększa szanse uczestników na znalezienie zatrudnienia.
W Elblągu od lat działa nasze Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, oferujące młodym ludziom usługi w zakresie doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy, a także szkoleń zawodowych. Centrum w tym tygodniu zakończyło realizację współfinansowanego ze środków europejskich projektu „Nowe Perspektywy”, pozwalającego młodzieży m.in. na udział w kursie językowym, zajęciach teoretycznych i praktycznych pozwalających na zdobycie nowego zawodu oraz kursie prawa jazdy. To wszystko zupełnie bezpłatnie. Niebawem rozpocznie się rekrutacja do kolejnej edycji projektu, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

Źródło: Dziennik Elbląski