Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Most w Nowakowie przyjaźniejszy dla płynących do portu barek

2013-05-30 16:00:00 (ost. akt: 2013-05-29 14:06:08)
Most pontonowy w Nowakowie będzie otwierany dla barek już od godziny piątej


Most pontonowy w Nowakowie będzie otwierany dla barek już od godziny piątej


Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Portowa zawalidroga, czyli most pontonowy w Nowakowie, za kilka dni stanie się nieco przyjaźniejsza dla przewoźników korzystających z elbląskiej drogi wodnej. Przeprawa już od godziny piątej będzie otwarta dla zmierzających do portu barek. Dzięki temu, jednostki jeszcze tego samego dnia będą mogły wyruszyć w drogę powrotną, do Kaliningradu.

Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu, już jesienią ubiegłego roku zwrócił się do starosty elbląskiego z prośbą o pomoc w usprawnieniu obsługi przewoźników korzystających z elbląskiej drogi wodnej. Niedawno ponowił swoją prośbę.

— Tym razem odpowiedź przyszła bardzo szybko. Starosta zgodził się na otwieranie w sezonie przeprawy w Nowakowie już od godziny piątej, czyli o dwie godziny wcześniej, niż do tej pory — cieszy się Arkadiusz Zgliński.

Owe dwie godziny różnicy oznaczają dla przewoźników sporą oszczędność czasu, a więc i pieniędzy.

— Do tej pory załadunek towarów, z którymi barki wracały do Kaliningradu rozpoczynał się ok. godz. 11 — mówi Arkadiusz Zgliński. — Teraz do prac przeładunkowych będzie można przystępować już ok. godziny siódmej. To oznacza, że barka jeszcze tego samego dnia będzie mogła wyruszyć w drogę powrotną.

W poprzednich sezonach most w Nowakowie rozpinany był w godzinach od 7 do 19. W tym roku, od początku czerwca będą obowiązywały przyjaźniejsze dla przewoźników godziny: od 5 do 22, a w przyszłym roku już od maja.

— Nie mogliśmy nie uwzględnić tej prośby. Rozumiemy, że organizowane w Rosji w 2018 roku mistrzostwa świata w piłce nożnej to dla elbląskiego portu przysłowiowe "pięć minut" — mówi Maciej Romanowski, wicestarosta elbląski. — W stronę Kaliningradu już płyną szerszym strumieniem kleje, płytki, cement i inne materiały budowlane.

W związku z wydłużeniem czasu otwierania mostu w Nowakowie, Zarząd Dróg Powiatowych musiał zatrudnić dodatkowego pracownika do obsługi przeprawy.

W ubiegłym roku w elbląskim porcie przeładowano łącznie ok. 168 tys. ton towarów, głównie materiałów budowlanych i węgla.

— Teraz samych tylko materiałów budowlanych płynie z Elbląga do Kaliningradu po ok. 18 tys. ton miesięcznie — podkreśla dyrektor portu. — Cały czas przyjmujemy też węgiel. Liczymy, oczywiście, na kolejne kontrakty. M.in. skorzystaniem z naszych usług zainteresowana jest firma z Gdańska, przewożąca pelet słonecznikowy.

Wydłużenie czasu otwierania przeprawy zaraz za rogatkami miasta (w gminie Elbląg) usprawni pracę elbląskiego portu, ale problemu nie załatwi. Nadal płynące do Elbląga barki będzie zatrzymywał przed mostem zbyt wysoki, albo zbyt niski stan wody, niepozwalający na jego rozpięcie. Ten problem zniknie, jeżeli uda się zrealizować rodzący się dopiero - w ramach 
Elbląsko-Braniewskiego Obszaru Funkcjonalnego - pomysł budowy drogi od Modrzewiny do węzła Kazimierzowo.

Na jej trasie mają powstać dwa mosty" przez rzekę Elbląg i przez Kanał Jagielloński, dzięki czemu Modrzewina będzie połączona z Wyspą Nowakowską. W tym zakresie chcą ze sobą współpracować: Elbląg, powiat elbląski i gmina Elbląg. Jeżeli dojdzie do tej inwestycji użytkowany obecnie most w Nowakowie w ogóle nie będzie potrzebny.
Grażyna Gosk

Źródło: Dziennik Elbląski