Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

W niedzielę 34. urodziny Piegusa. Krainy będą jak z bajek

2013-05-30 10:00:00 (ost. akt: 2013-05-29 15:32:21)
Jak zawsze, wykonując prawidłowo zadania, dzieci będą zbierały "piegusy"

Jak zawsze, wykonując prawidłowo zadania, dzieci będą zbierały "piegusy"

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się wielki festyn "W Krainie Króla Piegusa", organizowany przez elbląskich skautów z okazji Dnia Dziecka. 
— To już 34. urodziny Piegusa — informuje Kamila Niewinowska z elbląskiego Hufca ZHP, rzecznik festynu. — Przed nami wspaniała zabawa, zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych starszych.

Organizowany przez elbląskich harcerzy festyn "W Krainie Króla Piegusa" ma już ponad trzydziestoletnią tradycję. Każdego roku odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Dziecka.

— W tym roku spotkamy się 2. czerwca w parku Modrzewie i od godziny 12 do 15 będziemy świętowali urodziny Piegusa — zapowiada Kamila Niewinowska. — Całą zabawę rozpocznie przemówienie Piegusa, który otworzy wszystkie krainki, przywita przybyłych gości, a potem rozpocznie się zabawa.

W niedzielę w parku Modrzewie królowała będzie tematyka bajkowa. Na najmłodszych będzie czekało wiele różnorodnych i ciekawych konkurencji, takich jak: bitwa na bomie, biegi w nartach, memory, scrabble, przeciąganie liny i wiele innych.

— Tym razem zapraszamy też m.in. do Krainy Biblioteki Elbląskiej, gdzie dzieci będą mogły sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą dziecięcej literatury — zachęca Kamila Niewinowska. — W krainie Kina Światowid na uczestników zabawy czekają bajkowo-filmowe niespodzianki. "Mały Europejczyk" to kraina organizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych oraz Stowarzyszenie Elbląg Europa. Firma "Dziecięca Fantazja" przygotowała dla najmłodszych kącik indiański, piłkarza i wiele innych! Przejażdżki na bryczce gwarantuje Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod lasem" z Piastowa, a Bank BPH zaprasza do iście bankowej krainki.

Atrakcji podczas festynu będzie oczywiście dużo więcej.

Zaraz po otwarciu wszystkich krainek przez króla Piegusa ogłoszony zostanie konkurs na najbardziej piegowate dziecko. Liczenie piegów będzie się odbywało w namiocie Harcerskiej Służby Informacji.

— Ważnym elementem podczas festynu jest scena, na niej również wiele będzie się działo — zapowiada Kamila Niewinowska. — Podczas piegowatej zabawy zobaczymy między innymi występy dzieci z elbląskich gromad zuchowych, pokazy taneczne różnych szkół tańca.

Około godz. 13.20 organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci pod scenę, ponieważ pierwszy raz w historii festynu odbędzie się czytanie bajki dla uczestników zabawy. Za tę inicjatywę odpowiada Biblioteka Elbląska.

— W połowie festynu tradycyjnie już czeka nas słodka niespodzianka w postaci tortu dla Piegusa — dodaje rzecznik imprezy. — Po poczęstunku na scenie odbędą się również ciekawe konkursy dla dzieci oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs na najbardziej piegowate dziecko.

Tegoroczną nowością będzie też wernisaż wystawy, zorganizowanej przez jedną z drużyn wędrowniczych – Watahę. Pokazane zostaną prace wykonane przez młodych wędrowników. Harcerze zaprezentują się również w swoim debiutanckim występie.

Jak zawsze, wykonując prawidłowo zadania, dzieci będą zbierały "piegusy". Konkurencje będą się odbywały w poszczególnych krainach i wszystkie zostaną odpowiednio dostosowane do wieku. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. "Piegusy", czyli najważniejszą walutę podczas festynu, będzie można potem wymienić na ciekawe i różnorodne nagrody. Będą one czekały w specjalnie na tę okazję przygotowanym i zaopatrzonym sklepiku.
Festyn dofinansowany został z pieniędzy Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Jarosław Grabarczyk


Źródło: Dziennik Elbląski