Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Współpraca z Kaliningradem. Port nabiera wiatru w żagle

2013-05-29 16:20:42 (ost. akt: 2013-05-29 16:30:02)
Dziś bardzo popularnym towarem przeładowywanym w elbląskim porcie i przewożonym drogą wodną są materiały budowlane

Dziś bardzo popularnym towarem przeładowywanym w elbląskim porcie i przewożonym drogą wodną są materiały budowlane

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Jeszcze niedawno w elbląskim porcie niewiele się działo, a o jego istnieniu przypominały jedynie statki wożące turystów po Kanale Elbląskim. Tymczasem z roku na rok w porcie przeładowywanych jest coraz więcej towarów. Największe obroty generuje współpraca z portem w Kaliningradzie.

W ostatnim dwudziestoleciu elbląski port przez krótki okres przeżywał duży rozkwit. Było to w drugiej połowie lat 90., kiedy to rzeką Elbląg importowano dziesiątki tysięcy ton węgla z Rosji. Dziś bardzo popularnym towarem są materiały budowlane, które zamawiają dziesiątki firm z obwodu kaliningradzkiego. Wciąż jednak sporą część obrotów stanowi rosyjski węgiel.

Kilka lat temu rosyjscy przedsiębiorcy odkryli bardzo tani sposób na transport towaru z sąsiedniej Polski, dzięki czemu szybko rozwijająca się enklawa zyskała doskonały szlak transportu tak potrzebnych jej materiałów budowlanych. Duże nadzieje polscy i rosyjscy przedsiębiorcy wiążą jednak z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej, które mają się odbyć w Kaliningradzie w 2018 roku. W związku ze spodziewaną hossą budowlaną w obwodzie, obie strony spodziewają się sporego wzrostu obrotów materiałami budowlanymi.

W tej chwili jednak władze elbląskiego portu starają się przede wszystkim o umożliwienie odpraw fitosanitarnych, co pozwoli na przewóz artykułów pochodzenia roślinnego i znaczące zwiększenie obrotów. Mieszkańcom Elbląga i Kaliningradu pozostaje mieć nadzieję, że władze obu miast – poza wspieraniem przeładunków, postarają się o uruchomienie pasażerskiej linii żeglugowej, łączącej oba miasta. W chwili gdy umożliwiono ruch bezwizowy, coraz więcej osób jest chętnych, aby skorzystać z okazji i odwiedzić sąsiadów. Takie połączenie z pewnością pozwoliłoby poznać się lepiej i ożywić turystykę na Zalewie Wiślanym.
Krzysztof Nowosielski

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. elbong #1098718 | 178.235.*.* 29 maj 2013 21:01

    W tej chwili jednak władze elbląskiego portu starają się przede wszystkim o umożliwienie odpraw fitosanitarnych "„W tej chwili jednak władze elbląskiego portu starają się przede wszystkim o umożliwienie odpraw fitosanitarnych”. Przecież Podziewski obiecał że będą w tym sezonie. I co? D**a. Jak wszystko w tym województwie dla Elbląga.

    odpowiedz na ten komentarz