Czwartek, 7 lipca 2022. imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Nikt żyjący takich organów jeszcze nie słyszał

2013-06-02 08:00:00 (ost. akt: 2013-06-01 14:57:04)
Dzięki licznym sponsorom udało się organom przywrócić dawny blask

Dzięki licznym sponsorom udało się organom przywrócić dawny blask

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Parafianie i ich goście, którzy zjawią się na połączonej z koncertem, liturgicznej inauguracji odrestaurowanych organów Hildebrandta w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku jako pierwsi usłyszą "głos" instrumentu z XVII wieku.

— Nikt z żyjących nie słyszał jeszcze naszych organów — obrazowo przedstawia skalę konserwatorskich dokonań ks. Jan Sindrewicz, proboszcz parafii p.w. św. Józefa. — Usunięte zostały ślady po wszelkich powojennych przeróbkach tego instrumentu. To jedyne tak duże gdańskie organy, którym renowacja przywróciła ich pierwotną formę.

Instrument został zbudowany w latach 1717-1719 przez gdańskiego artystę Andreasa Hildebrandta, jednego z wielkich budowniczych organów epoki baroku. To największy tego typu instrument na północy Polski z zachowanym w dużym stopniu oryginalnym mechanizmem. Jego renowacji podjęła się firma znanego w Europie restauratora organów Kristiana Wegscheidera z Drezna.

— Gdybyśmy mieli remontować organy własnymi siłami parafii, zajęłoby nam to co najmniej ćwierć wieku. Ale dzięki licznym sponsorom udało się instrumentowi przywrócić dawny blask w ciągu czterech lat — podkreśla ks. Jan Sindrewicz.

Do chwili obecnej łączny koszt renowacji zabytku przekroczył już 2,5 mln zł.

— Naszym największym darczyńcą jest prywatna fundacja z Hamburga, która wyłożyła 1 mln 87 tys. zł — informuje proboszcz. 

Minister kultury dodał 840 tys. zł, marszałek województa - 125 tys. zł, wojewoda - 20 tys. zł i starostwo powiatowe w Elblągu - 15 tys. zł.

— Nasz samorząd na uratowanie tego wspaniałego zabytku przeznaczył łącznie 250 tys. zł — przypomina Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.

Już 15 czerwca, biskup elbląski Jan Styrna poświęci - podczas mszy św. o godz. 11 - odrestaurowane organy. 
— Tydzień później, 23 czerwca o godz. 12.30 rozpocznie się wielkie święto muzyki: I Międzynarodowy Pasłęcki Festiwal Organowy z udziałem ministra kultury — zapowiada ks. Jan Sindrewicz. — Koncert inauguracyjny będzie na żywo transmitowany przez Telewizję Polską.

Festiwal potrwa cztery dni. Każdego dnia koncerty będą się rozpoczynały o godzinie 19. Wstęp wolny.

— Właściwie festiwal będzie trwał aż do grudnia — podkreśla ks. Jan Sindrewicz. — Raz w miesiącu będziemy zapraszali do naszego kościoła na koncert muzyki organowej.
Grażyna Gosk

Źródło: Dziennik Elbląski