środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Propozycja dla koneserów czyli Letnie Ogrody Polityki po raz dziesiąty

2013-06-02 14:00:01 (ost. akt: 2013-06-02 11:51:12)
Dla elblążan zagra m.in Voo Voo


Dla elblążan zagra m.in Voo Voo


Autor zdjęcia: Pepito/materiały promocyjne

Niczego nie udajemy, nie bierzemy przechodzonych gwiazd rocka i nie twierdzimy, że to świeże kotlety. Robimy tak jak nam w duszy zagra — przekonuje Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. Tym razem zagrają: Voo Voo, Strachy Na lachy, IncarNations i TWOgether Duo. Nie obędzie się również bez rozmów, między innymi z Kubą Wojewódzkim, Mariuszem Czubajem i Ignacym Karpowieczem. Elblążan czeka również zjawisko, czyli Klancyk. To wszystko, już od 5 czerwca, na 10 Letnich Ogrodach Polityki.

Początek czerwca, od lat, sporej grupie elblążan kojarzy się z jednym - Letnimi Ogrodami Polityki. To wspólne przedsięwzięcie, Biblioteki Elbląskiej i Tygodnika "Polityka". Przed nami kolejna, 10 edycja festiwalu. Potrwa ona od 5 do 8 czerwca. Co w programie? Połączenie muzyki, rozmów, a od kilku lat coraz częściej również teatru.

— Program, jak zawsze, jest dość koneserski, ale o to chodziło. Tak naprawdę robimy tak jak nam w duszy zagra — przyznaje Nowiński. —Przez 10 lat jednak ani razu nie daliśmy plamy, nie zorganizowali żadnego wydarzenia, którego musielibyśmy się wstydzić.

Ogrody, jak podkreśla dyrektor biblioteki, to po przede wszystkim rozmowy.

— Te śmiem twierdzić wychodzą nam lepiej, konkretniej niż swary, które prowadzą politycy. Choć i ich zapraszamy do rozmowy — dodaje Nowiński.

Tak właśnie będzie pierwszego dnia Ogrodów. Uczestniczkami panelu "Unijne inwestycje w kulturze" będą Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego i Monika Smoleń-Bromska podsekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia będzie to okazją do rozmowy o inwestycjach trafionych, jak i wielomilionowych gniotach, których nie brakuje i w naszej najbliższej okolicy.

6 czerwca przyczynkiem do dyskusji będzie nowa powieść Ignacego Karopowicza "ość". Oprócz autora w tej dyskusji weźmie udział również Kinga Dunin. 7 czerwca dowiemy się co o "Teatrze do zmiany, zmianach w teatrze" mają do powiedzenia Olgierd Łukaszewcz i Paweł Łysak. Na zakończenie Ogrodów, 8 czerwca, odbędzie się panel poświęcony fenomenowi talent show. Porozmawiamy o tym z Wiesławem Godzicem, Mariuszem Czubajem i Kubą Wojewódzkim.

10. Ogrody to również częściowy powrót do sprawdzonej, muzycznej formuły. Nie udało się jednak uniknąć pewnych zmian. Wszystkie koncerty odbędą się pod dachem, w sali "U św. Ducha". Na początek zagra TWOgether Duo. Wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz, wyjątkowo zagrają w towarzystwie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. 6 czerwca muzycznie upłynie pod znakiem Grabaża. Strachy Na Lachy zagrają utwory ze swojej najnowszej płyty "!TO!".

— Jak przystało na prawdziwe rockowy koncert, tak i ten będzie na stojąco — rozwiewa obawy Nowiński. 
Kolejnego dnia "U św. Ducha" zagra IncarNations w towarzystwie sekcji dętej. I tym razem usłyszymy całkiem nowy materiał, z "Odeonu" drugiego albumu muzyków związanych wcześniej z Kapelą ze Wsi Warszawa. 8 czerwca warto zarezerwować sobie czas i bilety na koncert Voo Voo.

— Często słyszę zarzuty, że za często zapraszamy Voo Voo. Zespół już pięciokrotnie gościł na Ogrodach, to były jednak różne projekty, towarzyszyli im różni wykonawcy. Tym razem tradycji stanie się zadość i Voo Voo również zagra, w pełnym składzie, a dodatkowo towarzyszyła im będzie 25 osobowa orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Gidle. Ten koncert może się przeciągnąć do późna — ostrzega Nowiński.

Nie zabraknie i akcentu teatralnego. 6 czerwca zobaczymy spektakl Klancyk, pionierskiej grupy impro w Polsce. To teatralne zjawisko, jak określa ich Nowiński. 

— Były też inne pomysły. Niestety z przyczyn technicznych nie udało nam się pokazać "Danuty W." ze świetną Krystyną Jandą i "Ja, Fauerbach" z Piotrem Frączewskim — dodaje. — Myśleliśmy również o "Pawiu królowej" z Teatru Starego. Tu jednak gdy usłyszałem cenę długo łapałem powietrze.

Teatr z Krakowa okazał się za drogi dla Elbląga. Ile więc kosztują całe Letnie Ogrody Polityki. Wiadomo, że ostateczną kwotę należy liczyć w dziesiątkach tysięcy. ostatecznej kwoty, dyrektor nie chce zdradzić.

— Nasz budżet jest 8 razy mniejszy niż budżet Dni Elbląga — kokietuje Nowiński.
Bilety na koncerty, w cenie 25 zł, do nabycia w bibliotece przy ul. św. Ducha. Wstęp na panele i spektakl jest bezpłatny.

naj

Źródło: Dziennik Elbląski