Czekając na wolny, lekarski etat w Krakowie Witold Żak podjął pracę w Pasłęku. Spodobało mu się to miasto i ludzie, których leczył. Postanowił, że zostanie tu trochę dłużej, dwa lata, może trzy. Od tamtej pory minęło już ponad czterdzieści lat.
Pasłęccy radni zadecydowali o powiększeniu grona honorowych obywateli miasta i gminy o Witolda Żaka już 22 lutego. Natomiast, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, odbyła się uroczystość nadania mu tego tytułu.
Witold Żak ma 72 lata. Dyplom lekarza uzyskał w 1966 roku. W latach 1968-1970 służył w wojsku w Braniewie, na stanowisku lekarza jednostki. Oczekując na wolny etat w Krakowie (w tym mieście odbył staż podyplomowy), podjął pracę w Pasłęku.
— Z każdym miesiącem czułem, że coraz mocniej wrastam w te okolice. Zrezygnowałem z szybkiego powrotu do Krakowa. Zadecydowałem, że zostanę w Pasłęku jeszcze dwa, może trzy lata. A zostałem do dzisiaj i nigdy tego nie żałowałem — ze wzruszeniem w głosie opowiadał lekarz.
Witold Żak, ciesząc się dużym zaufaniem społecznym, pełnił ważne funkcje we władzach samorządowych. Przez dwie kadencje był pasłęckim radnym. W 1998 roku został przewodniczącym Rady Powiatu w Elblągu. W kolejnej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.
— Gdy Albert Einstein mówił, że "tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia" musiał mieć na myśli Witolda Żaka — podkreślił m.in. Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu.
— Gdy Albert Einstein mówił, że "tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia" musiał mieć na myśli Witolda Żaka — podkreślił m.in. Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu.
Podczas ostatniej sesji radni oklaskiwali też społeczników i twórców, aktywnie działających w sferze kultury. Medalami Zasłużony dla Kultury Polskiej uhonorowane zostały dwie osoby: Halina Cieśla, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo, organizatorka Zlotów Miłośników Aniołów i ks. Jan Sindrewicz, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Józefa, aktywnie zaangażowany w renowację pasłęckich zabytków.
Dyplomy nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odebrali: Maria Korzeniewska, kierownik chóru parafii bł. Jerzego Matulewicza, malarz Józef Chomnicki oraz Stanisław i Krystyna Braccy, mocno zaangażowani - wraz z całą swoją muzykującą rodziną - w życie kulturalne lokalnej społeczności.
Nagrodę burmistrza Pasłęka za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury otrzymał Andrzej Kuszka, kierownik chóru parafii greckokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pasłęku.
Grażyna Gosk
Grażyna Gosk
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Zofia #1103323 | 178.37.*.* 4 cze 2013 10:17
Szkoda, ale to już było i nie wróci więcej !
odpowiedz na ten komentarz