Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Masz pomysł - masz firmę. 
Nawet czterdzieści tysięcy na start

2013-06-03 18:01:06 (ost. akt: 2013-06-03 14:05:45)
Wnioski można składać w siedzibie Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka

Wnioski można składać w siedzibie Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka

Autor zdjęcia: archiwum CREP

Kto ma pomysł na własną firmę, nie powinien przegapić swojej szansy na start w zawodowe życie. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej można dostać nawet czterdzieści tysięcy złotych. Wnioski można składać już od dzisiaj.

Bezrobotni, którzy chcieliby sami zadbać o swoją karierę zawodową mogą spróbować sił w prowadzeniu własnego biznesu. "Masz pomysł - masz firmę" - przekonuje Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka” i zachęca bezrobotnych z Elbląga oraz z powiatów: elbląskiego i braniewskiego do wzięcia udziału w finansowanym z unijnej kasy projekcie pod taką właśnie nazwą.

Wnioski do pierwszej tury projektu można składać już od dzisiaj (03.06).

— Rekrutacja zakończy się w dniu, w którym przyjmiemy 130 wniosek — zapowiada Barbara Bąkowska, prezes CREP. — Po spotkaniach kandydatów z doradcą zawodowym, z psychologiem i z doradcą biznesowym wyłonimy grupę 65 osób, które wezmą udział w szkoleniach z zakresu przedsiębiorczości. Dotację na otwarcie własnej firmy, w wysokości do 40 tys. zł - otrzyma 56 osób.

Jest o co zawalczyć, bo przyszli przedsiębiorcy będą też otrzymywali co miesiąc - przez pół roku, z możliwością przedłużenie do roku - tzw. wsparcie pomostowe w wysokości 1050 zł. 
Jak podkreśla Barbara Bąkowska, premiowane udziałem w projekcie będą wnioski przemyślane, dające największe szanse na pomyślną realizację biznesowych planów.
— Handel obwoźny, który do niedawna najczęściej pojawiał się we wnioskach składanych do innych projektów, już raczej większych profitów nie przyniesie — nie ma wątpliwości pani prezes.

Wnioski są przyjmowane od pozostających bez zajęcia młodych ludzi, do 24 roku życia, długotrwale bezrobotnych, mieszkańców terenów wiejskich, osób niepełnosprawnych, kobiet oraz osób w wieku od 50 do 64 lat.
 Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu, podkreśla, że tego typu pomoc dla bezrobotnych jest bardzo efektywna. Ponad 75 procent drobnych przedsiębiorców, którzy działalność rozpoczynali wtedy, gdy pożyczki zostały zastąpione dotacjami, czyli w latach 2004 - 2005, wciąż swoje firmy prowadzą. 
Więcej o projekcie na stronie Centrum Rozwoju Ekonomicznego.

Źródło: Dziennik Elbląski