Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

VIII Bieg Filipidesa. Zwycięstwo Arkadiusza Gardzielewskiego i nowy rekord trasy

2013-06-09 09:07:45 (ost. akt: 2013-06-14 22:16:17)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Rekordu frekwencji nie było, ale jest za to nowy rekord trasy. Arkadiusz Gardzielewski (Śląsk Wrocław) wygrał w sobotę 10-kilometrowy Bieg Filipidesa w Pasłęku z czasem 29 minut i 48 sekund. Wśród kobiet najszybsza była Białorusinka Irena Somova z wynikiem 38.52.

W około 12-tysięcznym Pasłęku odbywa się jedna z największych imprez dla biegaczy na Warmii i Mazurach. Przed rokiem wystartowało w nim blisko 450 zawodników. Wszystko wskazywało na to, że ten rekord uda się pobić podczas tegorocznej, ósmej edycji Biegu Filipidesa. Start przez intrenet zadeklarowało przeszło pół tysiąca osób.
— Pod względem liczby uczestników to podobnym zainteresowaniem cieszy się Bieg Jakubowy organizowany w Olsztynie. Ale Olsztyn to przecież duże miasto — mówi Piotr Zienkiewicz z Uczniowskiego Klubu Sportowego Gimpas Pasłęk, który razem z Zespołem Szkół Powszechnych jest organizatorem Biegu Filipidesa.

Do soboty rekord trasy, która posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, wynosi 30 minut i 5 sekund. To miało się zmienić m.in. za sprawą Arkadiusza Gardzielewskiego (Śląsk Wrocław). Aktualny mistrz Polski w maratonie i półmaratonie pierwszy raz pojawił się w Pasłęku. Od samego startu, mimo wysokiej temperatury, narzucił mocne tempo i już po pierwszym okrążeniu samotnie uciekał rywalom. Ostatecznie wygrał z czasem 29 minut i 48 sekund, chociaż zadania nie ułatwiła mu słoneczna pogoda.

— Cały tydzień było tak chłodno, że biegałem w kurtce, bluzie, a zdarzało się, że musiałem założyć czapkę zimową. Tutaj było bardzo ciepło, a to najgorszy scenariusz dla biegacza — powiedział na mecie.

Najlepszym pasłęczaninem był Bartosz Kozłowski (Gimpas Pasłęk), który z czasem 38.37 zajął czternaste miejsce. Bieg ukończyło 349 osób.

Wcześniej odbyły się biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży na dystansach od 200 do 1000 m. Nieodłączną częścią imprezy jest także piknik sportowo-rekreacyjny Festiwal Zdrowia.
AKT


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pasłęczanka #1114102 | 176.97.*.* 15 cze 2013 06:26

    I tu mieli okazje do popisu nasi W-Fiści(szkolni)ale jakoś nie byli wyrywni-oj cieniutko panowie!

    odpowiedz na ten komentarz