Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Centrum za 3 miliony złotych

2013-06-10 14:06:50 (ost. akt: 2013-06-10 12:39:11)
Niebawem Pac 1000-lecia w Pasłęku zmieni się nie do poznania

Niebawem Pac 1000-lecia w Pasłęku zmieni się nie do poznania

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Prawie 3 miliony złotych chce wydać samorząd pasłęcki na przekształcenie opustoszałego Placu 1000-lecia w tętniące życiem miejsce, które będą chcieli odwiedzać wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

To nie będzie zwykły plac zabaw. Mówi o tym, już sama suma, którą pasłęcki samorząd chce wydać na upiększenie i ożywienie centrum miasta. Na razie mówi się o kwocie 2 mln 765 tys. zł. Samorząd będzie suę starał o dofinansowanie tego przedsięwzięcia z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Ochłoda w fontannie
Dokumentacja budowy centrum sportowo-rekreacyjnego na Placu Tysiąclecia jest już gotowa. Plany są imponujące. Oprócz poprowadzenia alejek, przy którym staną oczywiście ławki i kosze, wydzielone będą strefy: gier, zabaw i ćwiczeń. Oprócz niezwykle bogato wyposażonego placu zabaw dla najmłodszych powstaną też m.in. ścieżki: rowerowa i dla rolkarzy, powstanie siłownia "pod chmurką", staną stoły do ping ponga, do tenisa, do gry w szchy oraz ścianka wspinaczkowa.
W centralnej części placu ma się pojawić fontanna z regulowanym wypływem wody.
— Fontanna też będzie nietypowa — podkreśla Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka. — Ona jest tak zaprojektowana, żeby można było brodzić po wodzie w upalne dni.
Wokółfontanny powstaną pergole z pnączami. Oprócz tego planowane są nowe nasadzenia drzew i krzewów. Zainstalowane też będzie nowe oświetlenie, w tym podświetlenie murów oraz monitoring.

Orzeł pozostanie
— Odkąd przestaliśmy organizować na Placu Tysiąclecia imprezy to miejsce opustoszało — mówi burmistrz. — A że w mieście nie ma miejsca w którym dzieci, młodzież i starsi mogliby się spotykać i ciekawie spędzać czas, zaproponowaliśmy urządzenie go właśnie na placu.
Mieszkańcy, którzy mieli możliwość opiniowania tych planów nie zgodzili się na usunięcie z tego miejsca... orła.
— Scena w kształcie orła więc zostanie — mówi burmistrz. — Wyremontujemy ją, zagospodarujemy zielenią i postawimy na niej "tablice pamięci", przypominające historię miasta w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.
Nieoczekiwanie w budżecie "znalazły" się pieniądze (z oszczędności na przetargach), które pozwolą na rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku. Podczas ostatniej sesji radni zgodzili się na przeznaczenie na ten cel 1 mln 650 tys. zł.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski