Wtorek, 19 października 2021. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Cezary Balbuza: Moim priorytetem będą miejsca pracy

2013-06-11 09:10:26 (ost. akt: 2013-06-11 09:14:07)
Cezary Balbuza

Cezary Balbuza

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Rozpoczynamy cykl wywiadów z kandydatami na prezydenta Elbląga, które będziemy publikowali codziennie do 17 czerwca. Kandydaci są prezentowani w kolejności alfabetycznej. Wybory odbędą się 23 czerwca.

— Część kandydatów na prezydenta miasta zapowiada, że jedną z ich pierwszych decyzji, w przypadku ewentualnej wygranej, będzie rozliczenie poprzedniej ekipy rządzącej miastem. Pan również tego dokona?
— Najważniejsze są finanse, dlatego na początek będę chciał przeprowadzić audyt finansowy miasta. Sprawdzę też, jak funkcjonują departamenty Urzędu Miejskiego. Zastanawiam się po co była ta zmiana - wydziałów na departamenty. Czy dzięki temu miasto funkcjonuje lepiej? Nie zamierzam robić czystek, ale podnieść jakość działania urzędu.

— Przeczytałem pański program wyborczy i odniosłem wrażenie, że znajdują się tam recepty właściwie na wszystkie bolączki miasta.

— Jestem wielkim miłośnikiem Elbląga. Wiele tematów mam przemyślanych. To jest mój program autorski. To pewna wizja miasta, do której trzeba dążyć. Nie jest to program na jeden rok.

— Program jest wizją, brakuje tam konkretnych rozwiązań problemów Elbląga.
— Nie oszukujmy się, przez ten najbliższy rok wyzwaniem będzie dokończenie inwestycji na drogach 503 i 504. Inwestycją, którą trzeba zacząć by nie stracić dofinansowania unijnego, jest stadion. Jego budowę trzeba rozpocząć możliwie jeszcze w tym roku.

— Co będzie dla Pana priorytetem w przypadku wygranych wyborów?
— Przede wszystkim miejsca pracy. Będę się starał zapobiegać likwidacji miejsc pracy, a ich systematycznie ubywa rok do roku.

— Jak tego dokonać?
— Władze miasta mogą wpływać na podmioty, aby nie likwidowały akurat w Elblągu miejsc pracy. Chodzi mi np. o takie firmy jak Orange, która zwolniła zatrudnionych w Elblągu. Trzeba interweniować w sytuacjach kryzysowych, jak to miało miejsce w Logstorze. Trzeba też rozwiązać problem szpitala miejskiego. Będę starał się rozmawiać i rozwiązywać konflikty.

— Chce Pan połączyć elblążan ponad podziałami. Jak tego dokonać?
— Zamierzam utworzyć przy prezydencie radę doradczą, która będzie pomagała w podejmowaniu kluczowych decyzji. Zaproszenie prześlę do moich kontrkandydatów i do organizacji pozarządowych.
Rozmawiał Rafał Maliszewski


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Arkadiusz S #1110355 | 82.139.*.* 11 cze 2013 18:58

  Szanowni Państwo, kandydaci na urząd prezydenta miasta Elbląga! Wszyscy Państwo mówicie o aqauparku, basenach, komunikacji miejskiej, czy innych, często dla przeciętnego elblążanina drugorzędnych, sprawach. Niestety nikt z Waszego grona nie powiedział ani słowa na temat zwiększenia ilości miejsc pracy w Elblągu. Śmiem twierdzić, że dla większości elblążan, bez względu na sympatie polityczne, to sprawa kluczowa. Rynek pracy drastycznie karleje. Przetargi wygrywają firmy spoza Elbląga. Płaca spada. Ludzie tracą pracę. Zatrudnienie „na czarno” nie jest ratunkiem dla obywatela. Rozwój handlu, chociaż cieszy i jest przydatny, nie uratuje rynku pracy w Elblągu. A co z takimi sektorami jak budownictwo i przemysł? Stąd też proszę, by zechcieli się Państwo wypowiedzieć na ten temat i odpowiedzieli na moje poniższe pytania operując konkretami, a nie ogólnymi frazesami: 1) Jakie działania zamierzacie podjąć, aby zapewnić miejsca pracy dla osób obecnie bezrobotnych? 2) Jak wpłyniecie na rozwój rynku pracy w Elblągu, aby się rozwijał? 3) Co zrobicie, żeby lokalny rynek budowlany nie był przejmowany przez firmy spoza Elbląga, które wygrywają przetargi na niebagatelne inwestycje typu budowa budynku sądu, podczas gdy elbląskie firmy nie maja zleceń i zwalniają pracowników? Ponadto chciałbym się dowiedzieć, jakie działania podejmiecie odnośnie: 1) zmniejszenia zadłużenia miasta; 2) poprawy opieki medycznej w Elblągu (a nie poprawy zarobków pracowników szpitali)? Jako wyborca chciałbym uzyskać konkretne odpowiedzi na powyższe pytania, a nie przeczytać kolejny populistyczny wywód. Obywatele w Elblągu pokazali, że żądają poważnego traktowania i właśnie na poważną odpowiedź od Państwa liczę. Z poważaniem Arkadiusz Szczepański

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kierowca #1110296 | 78.88.*.* 11 cze 2013 18:05

  a ja tam go lubię

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 123,5 #1110147 | 83.16.*.* 11 cze 2013 16:01

  oooo jaki wpływ na Swiatowe firmy !!!! ORANGE klęknie na kolana i podpisze umowe na 200 telefonów UMiejskiego i zatrudni w Urzedzie osobe odpowiedzialną za monitoring tej umowy-TYLKO DEB.ile na to dadzą sie złapaC a TYCH akurat jest mnogo

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jou #1109904 | 78.8.*.* 11 cze 2013 12:36

  "Zamierzam utworzyć przy prezydencie radę doradczą, która będzie pomagała w podejmowaniu kluczowych decyzji" - to po co prezydent??? Już jeden miał doradców. "Będę starał się rozmawiać i rozwiązywać konflikty" - to w kwestii pracy. Super od rozmawiania na pewno przybędzie miejsc pracy. Panu Cezaremu życzę kariery, ale nie koniecznie w UM.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Wyborca Świadomy #1109826 | 83.11.*.* 11 cze 2013 11:33

  Wielkie BRAWO!!! Na tu i teraz najlepszy kandydat!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)