Niedziela, 23 stycznia 2022. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy


Ustawa śmieciowa wykończy działkowców?2013-06-14 07:01:00 (ost. akt: 2013-06-13 13:04:27)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Do Sądu Administracyjnego w Olsztynie zamierzają wystąpić elbląscy działkowcy. Chodzi o anulowanie uchwały Rady Miasta Elbląga dotyczącej wywozu śmieci z działek. — Obecnie płacimy za wywóz śmieci za cały sezon (od kwietnia do października) 1100 zł. Po podwyżkach płacilibyśmy 6400 zł — mówi Zygmunt Wójcik, prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Ikar".
— Mam zebrane podpisy wszystkich prezesów poszczególnych ogrodów działkowych w Elblągu. W ciągu najbliższych kilku dni wystąpię do Sądu Administracyjnego w Olsztynie o anulowanie uchwały dotyczącej wywozu śmieci — mówi Bolesław Mikołajczyk, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Elblągu. 


Do tej pory działkowcy z ogrodu Ikar zlecali wywóz śmieci raz na trzy tygodnie - czyli wówczas, kiedy pojemnik wypełniony był po brzegi. Nowa uchwała przyjęta przez odwołaną Radę Miejską mówi, że teraz pojemniki mają być wywożone raz w tygodniu, a wielkość pojemników nie może być mniejsza niż 1100 l. 

— Przez tydzień nie zapełnimy tak dużego pojemnika. Firmy zabierające śmieci będą więc woziły powietrze. My z kolei będziemy co tydzień płacili za to w kasie Urzędu Miejskiego — mówi Zygmunt Wójcik. — Opłaty śmieciowe pochłoną 70 proc. mojego budżetu.

A to przecież nie jedyne opłaty, jakie ponoszą działkowcy - są jeszcze np. opłaty za media, wodę.
Teraz działkowcy płacą 19 gr za metr kwadratowy użytkowanej działki. Po podwyżkach za wywóz śmieci, musieliby płacić ok. 40 groszy. 

— W ciągu trzech miesięcy ta nowa uchwała nas wykończy — dodaje Wójcik. 
Elbląska uchwała mówi jeszcze, że przy każdej bramie musi stać pojemnik o pojemności 1100 l. Przepis ten nie precyzuje, czy ma to być brama wjazdowa - przez którą wjedzie śmieciarka - czy również wąskie wejście tylko dla pieszych.


Jeden z prezesów ma siedem wejść na teren swojego ogrodu, na którym działki ma 50 działkowców. Czy przy każdym z tych wejściu ma stać tak duży pojemnik? Na to pytanie działkowcy odpowiedzi nie znają. 
— W innych miastach w kraju nikt nie wymyślił takiego przepisu. Tylko elbląscy radni wpadli na taki pomysł i nie sprecyzowali go — podkreślają działkowcy.

kr

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ader #1114025 | 77.253.*.* 14 cze 2013 23:49

  Wszędzie macie naśmiecone brudasy. Tam gdzie działki, tam śmieci. Bardzo dobra ustawa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. lokatorka #1113029 | 80.51.*.* 14 cze 2013 09:55

   Działkowcy z działek przy ul. Kościuszki systematycznie zapełniają pojemniki na śmieci służące lokatorom, niech też płacą za wywóz śmieci.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Zazula #1112935 | 78.88.*.* 14 cze 2013 08:12

   Popieram - ustawa śmieciowa jest kolejną nieprzemyslana decyzją naszego nie-rządu - brak edukacji jak segregowac śmieci, brak wytycznych, kumoterstwo i bezmyslność.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz