środa, 28 lipca 2021. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Burmistrz Fromborka odchodzi na emeryturę z odprawą 60 tys

2013-06-19 07:01:00 (ost. akt: 2013-06-19 14:11:51)
Frombork

Frombork

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Radni z Formborka muszą wygasić mandat pani burmistrz, bo została skazana prawomocnym wyrokiem za nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury. Uchwałę w tej sprawie podejmą w najbliższy czwartek, ale z innego powodu. Pani burmistrz właśnie oświadczyła, że odchodzi na emeryturę. A skoro tak, to należy jej się odprawa - około 60 tys. zł.

Przypomnijmy: rok i dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata, grzywna i pokrycie kosztów procesu — na taką karę Sąd Okręgowy w Elblągu skazał burmistrz Fromborka Krystynę L. Sprawa dotyczyła nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury w Wielkim Wierznie, Sadłukach i Jędrychowie w latach 2006-2007.
Pani burmistrz uważa ten wyrok za krzywdzący.
— Jako obywatel szanuję niezawisłość sądów, jako burmistrz nie zgadzam się z wyrokiem, jaki zapadł w stosunku do mnie — napisała w oświadczeniu, które dotarło do naszej redakcji. — Uważam go za krzywdzący, haniebny i naruszający moje dobre imię.


Prawomocny wyrok, który zapadł 30 kwietnia br., oznaczał że radni muszą wygasić mandat pani burmistrz. Osoba skazana nie może piastować funkcji publicznych. Uchwała w tej sprawie miała być podjęta na sesji w najbliższy czwartek. 10 czerwca pani burmistrz złożyła jednak oświadczenie, że... odchodzi na emeryturę.
— Większość mieszkańców, media, oczekiwały od pani burmistrz honorowego odejścia z zajmowanego stanowiska — komentuje przewodniczący Rady Miejskiej Fromborka Krzysztof Hołubowski. — Nie uważam, aby to był jakiś wybieg z jej strony — dodaje.
Przewodniczący zapewnia, że w czwartek radni wygaszą mandat burmistrz, ale z powodu odejścia na emeryturę. O wyroku sądowym w uchwale nie ma mowy. Tym samym pani burmistrz, odchodząc z pracy, odbierze należną jej odprawę - 60 tys. zł.
— Kwestia odprawy będzie jeszcze dyskutowana na komisji budżetowej — mówi przewodniczący. — Jednak każdemu, kto idzie na emeryturę z mocy prawa należy się odprawa — dodaje.
— Pierwsze słyszę, że pani burmistrz otrzyma odprawę, ale jeżeli ktoś nabywa prawa emerytalne, to... — zawiesza głos Zbigniew Kędziora, zastępca burmistrz Fromborka. — Powiem szczerze, że gdybym ja nabył prawa do emerytury, to też bym tak zrobił.

Sprawa się kończy, choć nie musi
Zbigniew Kędziora od ponad czterech lat jest zastępcą pani burmistrz. Broni swojej zwierzchniczki.
— Według mnie ta sprawa powinna skończyć się uniewinnieniem i to już w sądzie w Braniewie — uważa. — Ten wyrok jest krzywdzący.
Jego zdaniem ta sprawa mogła się jeszcze ciągnąć. — Przecież rada nie musiałaby wygaszać jej mandatu — stwierdza Kędziora. — A gdyby mandat wygasił wojewoda, to sprawa mogłaby trafić do Sądu Administracyjnego i to ciągnęłoby się jeszcze kilka miesięcy. Ale pani burmistrz pewnie nie chciała dłużej walczyć. Uznała, że zdrowie jest ważniejsze — dodaje.
Z panią burmistrz, mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się skontaktować. Wczoraj ani jej zastępca, ani sekretarka nie potrafili poinformować naszej redakcji, gdzie jest i kiedy będzie w urzędzie. Pracowała poza urzędem.
rm

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Była mieszkanka Fromborka... #1119847 | 83.20.*.* 20 cze 2013 17:01

  I tak właśnie działa"nasza" władza... w myśl zasady "Bóg, honor, ojczyzna"... ha,ha,ha... Śmiechu warte :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jan #1119819 | 37.8.*.* 20 cze 2013 16:31

  Maniek waż słowa - mogą ciebie drogo kosztować. Nie myśl że jesteś anonimowy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. jajaja #1119728 | 88.220.*.* 20 cze 2013 14:43

   Przecież TVN24 ma w Braniewie swoich ludzi - TV Braniewo 24. Ale ich jakoś na sesji nie było...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. lili #1119654 | 81.15.*.* 20 cze 2013 13:31

    ponoc stacje zagraniczne tez sie tym interesuja :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. lili #1119653 | 81.15.*.* 20 cze 2013 13:30

    ciekawe jak bedzie sie wyslawial przed kamera :) Przewodniczacy Rady Miasta :):)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (42)