Wtorek, 16 sierpnia 2022. imieniny: Joachima, Nory, Stefana

Napisali do nas: Smaki naszego dzieciństwa

2013-06-19 18:01:55 (ost. akt: 2013-06-19 10:52:32)

Autor zdjęcia: arch. SP w Żurawcu

Smaki naszego dzieciństwa - pod takim hasłem odbył się 15 czerwca festyn rodzinny w Szkole Podstawowej w Żurawcu.

Któż z nas z nostalgią nie wraca wspomnieniami do swych ulubionych potraw? Kto z rozrzewnieniem nie przypomina sobie, jak smakowała pajda chleba ze śmietaną i z cukrem? A babcine pierogi! Zaproszeni goście mogli sobie to wszystko przypomnieć, bowiem rodzice i uczniowie wszystkich klas przygotowali stoiska z bardzo bogatą ofertą kulinarną. Dominowały faworki, andruty, ptysie, słodkie i słone placuszki, chleb ze smalcem, twarożkiem, dżemem, śmietaną, babka ziemniaczana, pierogi. Łatwiej chyba byłoby wymienić, czego tam nie było? Wszyscy zachwalali swoje smaki i naprawdę trudno było podjąć decyzję wśród takiej obfitości. Jedzenie nie miało ceny, chętni uiszczali symboliczną kwotę jako cegiełkę na rzecz Szkoły.


Po obejrzeniu krótkiego programu artystycznego można było skorzystać z wielu atrakcji.Ratownicy Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili zajęcia praktyczne z reanimacji i zasad udzielania pierwszej pomocy. Strażacy z OSP Krzewsk demonstrowali sprzęt gaśniczy. Przybyli również funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Policji z Elbląga oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, aby pokazać sprzęt i zaprezentować psa wyszkolonego do wykrywania narkotyków.

Niekłamany podziw widzów wzbudził pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu pary z grupy tanecznej JANTAR. Nie zabrakło również konkursów dla rodziców i dzieci. Należało np. jak najszybciej ubić pianę z jajka lub utrzeć kogel mogel.Olbrzymim zainteresowaniem milusińskich cieszyło się artystyczne malowanie twarzy. Malo kto przeszedł obojętnie obok stoiska z watą cukrową, którą ufundowało dzieciom Stowarzyszenie KIWANIS. Silnik trajki przegrzewał się od częstych kursów, bo przejazd tym trójkołowcem był dla wielu nie lada atrakcją. Smaki dzieciństwa to również interesująca książka, dlatego takową można było w atrakcyjnej cenie kupić w zaimprowizowanej księgarence. Zainteresowani mogli obejrzeć wystawę prac malarskich, ceramicznych i malowanych tkanin, które powstały w pracowniach plastycznych Światowida.

Rodzinny festyn w SP w Żurawcu okazał się imprezą ze wszech miar udaną. Również piękna letnia pogoda sprzyjała rodzinnej integracji. Może nasz festyn nie zgromadził tłumów mogących zapełnić Stadion Narodowy, jednak niech żałują ci, którzy nań nie przyszli, bo żadne opisy nie oddadzą jego niepowtarzalnej atmosfery.
Teresa Skalij

Źródło: Artykuł internauty