Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Worki, pojemniki, odpady - ważne informacje dla mieszkańców

2013-07-03 11:28:54 (ost. akt: 2013-07-03 11:30:03)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do obowiązków właścicieli nieruchomości, w tym działających w ich imieniu zarządców, należy wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

Gmina Miasto Elbląg nie przejęła obowiązku wyposażania nieruchomości w pojemniki lub worki do gromadzenia odpadów komunalnych. UCHWAŁA NR XXI/545/2013 RADY MIEJSKIEJ W ELBLĄGU z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawek opłat za pojemniki o określonej pojemności nie uwzględnia kosztów wyposażania nieruchomości w pojemniki/worki oraz utrzymania ich w odpowiednim stanie porządkowym.

Właściciel nieruchomości może kupić lub wydzierżawić pojemnik na odpady. Gmina Miasto Elbląg stworzyła właścicielom możliwość zawarcia umowy na ustawienie pojemnika/pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych (segregowanych lub niesegregowanych) oraz utrzymania ich w odpowiednim stanie porządkowym z Wykonawcą, który w danym sektorze będzie świadczył usługę odbierania odpadów z nieruchomości.

Zgodnie z umową, zawartą w wyniku przetargu publicznego na realizację zamówienia pn. „Odbieranie odpadów komunalnych z nieruchomości zlokalizowanych w granicach administracyjnych Gminy Miasto Elbląg – sektor nr ……” Wykonawca jest zobowiązany do ustawienia na wniosek właściciela nieruchomości pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych oraz utrzymania ich w odpowiednim stanie porządkowym na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości o świadczenie tej usługi. Cena tej usługi podlega negocjacjom.

W świetle powyższego apelujemy do mieszkańców nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej o sprawdzenie i podjęcie działań u Zarządcy Nieruchomości jeśli:

1.Zarządca Nieruchomości nie złożył w Urzędzie Miejskim deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
2.W złożonej deklaracji nie został wskazany sposób w jaki będą zbierane i odbierane odpady komunalne z nieruchomości (selektywny lub nieselektywny),
3.Zarządca Nieruchomości nie ustawił pojemników w Punkcie Gromadzenia Odpadów lub ilość ustawionych pojemników jest mniejsza niż ilości pojemników ustawionych w tym miejscu przed dniem 1 lipca 2013 r.
Urząd Miasta w Elblągu

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xzy #1133314 | 93.105.*.* 4 lip 2013 11:35

  Proponuję ustawić dodatkowy pojemnik na zużyty sprzęt elektryczny i urządzenia elektroniczne,baterie, żarówki itp

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Wiarus #1133129 | 83.11.*.* 4 lip 2013 07:50

  A co z włascicielami lokali w budynkach wielorodzinnych? W takich budynkach są zsypy i jak tu selekcjonować? Nikomu nie chce się złazić do pojemników. Więc wszyscy będa płacić za niesegregowane, a ci co zadeklarowali segregację niech sobie wynajmą na swój koszt pojemniki i niech bulą to ich tak samo wyniesie jak niesegregowane!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. jeden z wielu #1132820 | 79.184.*.* 3 lip 2013 19:17

  zanim się cokolwiek napisze warto ckolwiek wiedzieć , śmieci są własnością miasta i za ich wywóz ono pobiera kasę , ale jak zwykle bezradność i swoją niewiedzę urzędnicy próbują przerzucić na innych , mieli półtora roku na przygotowania i uzgodnienia i co zrobili widać , teraz trzeba znależć winnego i jest !

  odpowiedz na ten komentarz

 4. no tak #1132802 | 109.241.*.* 3 lip 2013 18:56

  czyli od 1.07.2013 roku za śmieci opłata wynosi= 14,50 zł haracz dla gminy+ 5 zł za dzierżawę pojemnika od Pilichowskiego + 5 zł opłaty dla ZBK, że pozwoli postawić pojemniki Pilichowskiego na terenie miejskim = 20,50 zł /m-c od osoby . Do tej pory płaciłam 7 zł i miała miodzio - teraz mam syf. Dzięki ci Rado miasta i Pre--dęcie z PO.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)