środa, 17 sierpnia 2022. imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Napisali do nas: Wyprawa Równość i Godność

2013-07-03 16:16:13 (ost. akt: 2013-07-03 14:17:32)

Autor zdjęcia: Barbara Turzyńska

2 lipca w Markusach i w Żurawcu mieliśmy zaszczyt gościć osoby niepełnosprawne - uczestników wyprawy „Równość i Godność”: Teresę Pruska-Kołodziej, Małgorzatę Korzeniowską, Bogusława Nowaka i pilota ekipy Antoniego Nowakowskiego .

Wyprawa 2,5 tysiąca km w 42 dni jest manifestacją i walką o odpowiednie prawa i poszanowanie dla osób niepełnosprawnych. Uczestnicy odwiedzając różne miejscowości w Polsce, rozmawiają z mieszkańcami o problemach osób niepełnosprawnych i zbierają podpisy pod postulatami mającymi ułatwić tym osobom codzienne życie. Walczą m. in.: o zniesienie barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej, mieszkalnych i na ulicach; wczesne wspomaganie rozwoju dzieci niepełnosprawnych; prawo matek do zatrudnienia jako opiekunki; 20% udział pacjenta w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego i wszystkich przedmiotów do codziennego funkcjonowania.

W spotkaniu w Markusach udział wzięło ok. 50 osób. Uczestników poczęstowano świeżymi pączkami usmażonymi przez członków „Klubu Seniora” zrzeszonych przy Filii Bibliotecznej w Zwierznie i ciastem upieczonym przez członkinie Stowarzyszenia Miłośników Rachowa i Okolic oraz kawą i herbatą ufundowaną przez „Klub Seniora” w Markusach. W Żurawcu na uczestników wyprawy czekało 20 osób i ciepły poczęstunek z grilla przygotowany przez „Klub Seniora” funkcjonujący przy Filii Bibliotecznej i Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Żuraw”.Spotkania przebiegły w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.
Barbara Turzyńska