Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Trzeba będzie ponownie złożyć deklaracje śmieciowe

2013-07-13 10:05:00 (ost. akt: 2013-07-12 10:51:50)

Pasłęckie śmierci trafiają do elbląskiego Zakładu Utylizacji Odpadów za pośrednictwem stacji przeładunkowej w Robitach

Pasłęckie śmierci trafiają do elbląskiego Zakładu Utylizacji Odpadów za pośrednictwem stacji przeładunkowej w Robitach

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Pasłęczanie zapłacą mniej za odbiór śmieci z ich posesji. Decyzję w tej sprawie radni mają podjąć podczas poniedziałkowej sesji. Na obniżenie wcześniej przyjętych stawek pozwalają wyniki przetargu na wywóz nieczystości z miasta.

O wiele niższa, niż się spodziewano, kwota, za jaką zwycięzca przetargu zobowiązał się do odbierania odpadów z pasłęckich posesji pozwala na znaczne obniżenie śmieciowych opłat.

Mniej niż do tej pory
Urzędnicy ponownie przeliczyli koszty związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi - uwzględniając przy tym obniżkę o 9 zł (do 302 zł za tonę) ceny za utylizację odpadów - i wyszło im, że nowa stawka za odbiór śmieci zmieszanych może wynosić 13,63 zł (do tej pory - 19,91 zł).

Zmienić się też ma opłata za odbiór odpadów zebranych selektywnie. I tak w rodzinie 2-osobowej, segregującej śmieci, każdy z jej członków najprawdopodobniej zapłaci 9,54 zł (poprzednio
11,95 zł). W 3 i 4-osobowej rodzinie proponowana jest opłata w wysokości 8,59 zł. Od piątego i szóstego mieszkańca stawka ma wynosić 6,68 zł, a od siódmego i każdego następnego - 4,77 zł.

— Projektowane nowe stawki za odpady segregowane są niższe od tych płaconych do tej pory przez członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych — podkreśla Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.

Nie tak szybko
Jednocześnie burmistrz zastrzega, że zmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest procesem długotrwałym. Mieszkańcy nie mogą się spodziewać, że zaraz po poniedziałkowej sesji zaczną mniej płacić za śmieci. Uchwala wejdzie w życie nie wcześniej, niż dwa tygodnie po jej ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

— Po ogłoszeniu uchwały potrzebny jeszcze będzie czas na złożenie nowych deklaracji przez mieszkańców oraz na wprowadzenie danych z nowych deklaracji do systemu informatycznego — przypomina burmistrz. Dopiero wtedy nowe stawki będą mogły wejść w życie.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. RR #1142496 | 95.40.*.* 14 lip 2013 08:16

    Jeżeli burmistrz zwleka z ceną wywozu śmieci a MPO z wywozem śmieci to może my poczekamy z opłatami i nie będziemy płacić aż wszystko będzie ustalone???? I po co nowe deklaracje??!! Wszystkie dane są wpisane zmieni się tylko cena!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz