Piątek, 20 maja 2022. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Prezydent Elbląga w obronie szkoły w Kępkach

2013-07-23 14:36:17 (ost. akt: 2013-07-23 14:42:18)

Autor zdjęcia: arch. UM w Elblągu

Sześćdziesięcioro dzieci z gminy Nowy Dwór Gdański prawdopodobnie od nowego roku straci swoją szkołę. Burmistrz postanowił nie przedłużyć umowy na użyczenie budynku w miejscowości Kępki katolickiemu stowarzyszeniu prowadzącemu placówkę. W poniedziałek Jerzy Wilk, prezydent Elbląga spotkał się w tej sprawie z byłą minister spraw zagranicznych, posłanką PiS Anną Fotygą.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich przejęło szkołę w Kępkach w 2010 roku. Przeprowadziło generalny remont i podwoiło liczbę uczniów. Dlatego dyrektor szkoły Elżbieta Giedrojć nie rozumie decyzji o tak szybkiej likwidacji. Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Jacek Michalski nie chce dłużej użyczać budynku szkole i w zamian proponuje przenosiny uczniów do oddalonego o 10 kilometrów Marzęcina. Rodzice są jednak oburzeni taką decyzją i zapowiadają protest w formie głodówki. Oprócz szkoły w budynku znajduje się także przedszkole, do którego uczęszcza aktualnie ok. 20 dzieci z okolicznych miejscowości. Przedszkole jest nieodpłatne.

W obronie uczniów i szkoły w Kępkach stanęli także była minister spraw zagranicznych, posłanka Anna Fotyga oraz prezydent Elbląga, Jerzy Wilk.
– Podejmiemy wszelkie możliwe działania by nie dopuścić do likwidacji tej szkoły, tak ważnej dla miejscowej społeczności. Jeżeli trzeba będzie, spotkamy się w burmistrzem w tej sprawie – mówili posłanka Anna Fotyga oraz prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

Warto podkreślić, że szkoła pełni bardzo ważną rolę w życiu specyficznej społeczności lokalnej. Placówka promuje bowiem określony styl życia poprzez preferowanie na jej terenie określonych wartości, zachowań i postaw. Jest bardzo ważnym ośrodkiem życia, odgrywającym istotna rolę kulturową i społeczną.
UM w Elblągu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB