środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Stadion, śmieci i spokój prezydenta

2013-07-23 15:16:28 (ost. akt: 2013-07-23 15:18:53)
Radni PO (od lewej): Antoni Czyżyk, Małgorzata Adamowicz i Robert Turlej

Radni PO (od lewej): Antoni Czyżyk, Małgorzata Adamowicz i Robert Turlej

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Sierpień to czas na ogarnięcie spraw miasta przez nową ekipę rządzącą. Od września będziemy pytali prezydenta Elbląga o realizację jego obietnic wyborczych — zapowiedzieli we wtorek radni Platformy Obywatelskiej. I przekonują, że miasto za wszelką cenę powinno rozpocząć budowę stadionu z prawdziwego zdarzenia przy ul. Agrykola.

— Zwykle nowowybranemu prezydentowi daje się 100 dni spokoju na opracowanie różnych strategii. Jednak ta kadencja jest krótsza i nie damy panu prezydentowi 100 dni — zapowiedziała we wtorek Małgorzata Adamowicz, radna Platformy Obywatelskiej. — Już od września będziemy skrupulatnie pytali pana prezydenta o stan realizacji jego obietnic wyborczych. Sierpień to czas na ogarnięcie spraw miasta przez nową ekipę. Wszyscy dobrze wiedzieli jaki mają czas, by zrealizować to, co obiecują wyborcom — dodała.

Potrzeba szerszych horyzontów
Radni PO podczas wtorkowej konferencji prasowej przekonywali, że miasto powinno rozpocząć przebudowę stadionu przy ul. Agrykola. Rozpoczęcie inwestycji stanęło pod dużym znakiem zapytania, gdy okazało się, że cztery firmy, które zgłosiły się do przetargu, chcą za to od 47 do 52 mln. Czyli więcej, niż jest zaplanowane w budżecie miasta (35 mln zł).

— Potrzeba odwagi i szerszych horyzontów niż dzień dzisiejszy — przekonuje wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk (PO).
Radny Robert Turlej (PO) przypomniał, że ten obiekt ma służyć nie tylko piłkarzom, ale również wrotkarzom, łyżwiarzom i młodzieży z pobliskiego gimnazjum nr 5.

— Gdyby nie było nas stać na ten stadion, to przez ostatnie dwa lata nic byśmy nie robili, a przygotowaliśmy nową dokumentację projektową, wyłoniliśmy inżyniera kontraktu, przeprowadziliśmy procedurę przetargową — przypomniał Turlej.
Radni PO proponują, żeby zrealizować przebudowę stadionu w okrojonym zakresie, zgodnie z możliwościami finansowymi miasta. I dodają, że decyzja musi zapaść jak najszybciej.

— Na przebudowę stadionu mamy 17,5 mln dofinansowania unijnego. Nie ma możliwości, żeby te pieniądze przeznaczyć na inny cel. Z przyznanego dofinansowania można skorzystać do czerwca 2015 r. — zauważył Robert Turlej. — W kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość deklarowało przyspieszenie budowy nowego stadionu. Dlatego wierzymy, że pan prezydent i radni z PiS dotrzymają słowa. Jeśli dzisiaj nie wybudujemy stadionu, to prawdopodobnie już nigdy.

Chcą powołać zespół do spraw śmieci
Radni PO zapowiedzieli również, że podczas najbliższej sesji będą wnioskowali o powołanie zespołu, który ma zająć się pracą nad zmianami w przepisach dotyczących odpadów komunalnych.

— Dzisiaj wiemy ile faktycznie kosztuje wywóz nieczystości i możemy dokonać korekt i cenowych, a także pewnych punktów w regulaminie gospodarowania odpadami — wyjaśnia Turlej.

Antoni Czyżyk nie chciał przesądzać, jak radni PO zagłosują w sprawie likwidacji spółki Aquapark. Projekt takiej uchwały chce zaproponować prezydent Jerzy Wilk.
— Nie znamy jeszcze uzasadnienia tej uchwały — tłumaczy radny Czyżyk.

Odniósł się także do pomysłów dotyczących ponownego otwarcia zamkniętego od 2011 r. basenu przy ul. Spacerowej.
— Trzeba się zastanowić, czy klejenie czegoś, co może jest zabytkowe, ale technicznie niesprawne, spowoduje, że stworzymy odpowiednie standardy. Potrzebne będą dużo większe pieniądze, by zainwestować w nowoczesne filtry wody — mówił. — Można wziąć miotłę, pozamiatać nieckę dzisiejszego basenu, ale czy to wystarczy, by ten obiekt spełniał wymagania np. sanepidu?
AKT

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lepke #1151633 | 62.148.*.* 24 lip 2013 15:44

  towarzystwo wzajemnej adoracji z szyldem PO nagle znalazło resztki rozumu i próbuje się nim posługiwać , otóż mili państwo nie wychodzi to wam , dajcie sobie spokój , trzeba było załatwić 33 miliony i się wymądrzać , a tak mieliście dwa lata - ponad 720 dni i co ? teraz po kilku dniach oczekujecie posprzątania "burdelu" po was , próbujecie zastawić pułapkę na nowego prezydenta ? nawet wasza głupota powinna mieć granice , bo o przyzwoitości to chyba państwo nie słyszeli !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. realnie #1151004 | 78.88.*.* 23 lip 2013 21:41

  czy wszyscy w tym mieście są tak durni, że wierzą w przypadek, że PO postanowiła zbudować stadion z kosztorysem na 50 milionów za 35 milionów? przecież kochani chodzi o to aby stadionu nie było i żeby kasa od marszałka wróciła do marszałka, dlatego jest ten brak 15 milionów, Olsztyn dał wam 17,5 melona tylko po to aby go zabrać i Czyżyk z resztą doskonale o tym wiedzieli od samego poczatku, trzeb abyć wyjątkowym ciemniakiem, aby myśleć, że inwestycja warta 5o milionów jest planowana bez kosztorysu, a ktoś prace warte 5o milinów wykona wam za 35 milionów, myślcie ludzie to nie boli, cała afera z budową to jedna wielka lipa ukierunkowana na zabranie kasy miastu i krokodylowymi łzami tych państwa z fotki

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 3. Olimpia Elbląg #1150797 | 78.8.*.* 23 lip 2013 18:10

  Czy wszyscy wyborcy pis są tak prymitywni, jak ci poniżej (wpisy). Jeśli Wilk nie wybuduje stadionu, to może się już zacząć pakować. Nie chodzi tu tylko o kibiców. Prezentów 18 milionowych się nie rozdaje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 4. kiki #1150699 | 78.88.*.* 23 lip 2013 16:23

  Turlej gamoniu twoje peło olało mieszkańców i zamiast 48 baniek załatwiło jakieś ochłapy z Olsztyna, a może ty to wybudujesz bez tych brakujacych 20 milionów? najlepiej rozgrzebać inwestycję bez finansowania i potem mieć stadion w budowie na 15 lat? Panie Turlej komuna się skończyła i teraz ja chcesz coś wybudować to musisz miec na to kasę, a jak jej nie masz to nie budujesz, ale do POmyleńców to nie trafia tak aargumentacja

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Rzyg #1150691 | 78.88.*.* 23 lip 2013 16:18

   rzygać się chce jak sie patrzy na te mordy, gdziescie byli gdy Lewandowski mieskzania zamieniał, a Nowaczyk wydawał tysiace na wycieczki krajoznawcze?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)