Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Pasłęk w pierwszej setce samorządów

2013-07-27 16:01:00 (ost. akt: 2013-07-26 11:50:25)
Stare Miasto w Pasłęku

Stare Miasto w Pasłęku

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W „Rzeczpospolitej” ukazał się ranking samorządów, które najlepiej dbają o standard życia mieszkańców i bezpieczeństwo finansowe gmin. W swojej kategorii Pasłęk uplasował się na 96 miejscu.

— To bardzo dobra lokata — cieszy się burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. — Spośród wszystkich 602 samorządów miejsko-wiejskich wybranych zostało 250 gmin, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2009 - 2012 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.

Ranking został przeprowadzony na podstawie danych pochodzących z Ministerstwa Finansów. — Jest to więc obiektywna ocena naszego samorządu, dokonana przez niezależny podmiot — podkreśla burmistrz.

W rankingu oceniano m.in.: dynamikę wzrostu wydatków na jednego mieszkańca, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów, wydatki na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w 2011 i 2012 roku oraz liczbę nowo powstających firm na tysiąc mieszkańców.
W ramach powyższego rankingu gazeta sklasyfikowała też gminy w kategorii "Innowacyjny samorząd".

Na 250 gmin miejsko-wiejskich, ocenionych pod tym kątem, Pasłęk osiągnął 7 pozycję równorzędnie z 12 innymi samorządami. Oceniana była m.in. sprawność samorządów w udostępnianiu mieszkańcom usług e-urzędu oraz zaangażowanie w komputeryzację gminy, w tym w tworzenie darmowych punktów dostępu do internetu.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski