środa, 25 maja 2022. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Napisali do nas: Harcerscy wędrownicy

2013-08-08 08:41:12 (ost. akt: 2013-08-08 08:46:07)

Autor zdjęcia: arch.hufca

Kultura choć szeroko dostępna często nie jest przez nas dostrzegana. Jak więc sprawić, aby stała się ona codziennością wszystkich ludzi i aby była bardziej zauważana? Na te i wiele innych pytań postanowili odpowiedzieć i zająć się promowaniem właśnie tego zjawiska – zwanego kulturą – wędrownicy z elbląskiego hufca.

Wędrownicy, czyli młodzież harcerska w wieku powyżej 16 roku życia zwykle zajmuje się zdobywaniem znaków służb. Jednym z nich jest znak służby kulturze, który postanowiła zdobyć 11 EDW „WATAHA”. Zaczęło się od zamiaru promowania i szerzenia kultury wśród ludzi. Pomysłem na realizację tych zamierzeń był projekt, który wędrownicy napisali do programu „Młodzież w działaniu”. Okazało się, że pomysł ten był na tyle ciekawy, że został zaakceptowany przez Narodową Agencję tego programu, a tym samym gotowy do realizacji. Projekt jest także współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Projekt o nazwie „Nośnik Kultury”, polega przede wszystkim na tzw. „wyjściu” do ludzi i pokazaniu, że kultura wcale nie jest taka niedostępna, jak nam się często wydaje. Można ją spotkać wszędzie i na każdym kroku wspomóc jej rozwój.

Głównym założeniem projektu jest wyjazd do kilku większych miast Polski tj. Poznań, Wrocław, Kraków oraz Warszawa i zorganizowanie występów, a także warsztatów z szeroko pojętej kultury. Jednak, aby takie przedsięwzięcia zostały zrealizowane, nasi wędrownicy musieli najpierw sami trochę się podszkolić. W tym celu przez ponad pół roku uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach.

Były to warsztaty dziennikarskie, malarskie, rysunkowe, poikarskie, wokalne, fotograficzne i teatralne. Na każdych zajęciach uczyli się czegoś nowego i doskonalili swoje umiejętności, aby następnie w tych miastach wymieniać się swoimi doświadczeniami ze znalezionymi wcześniej grupami artystycznymi. Wszystko oczywiście po to, aby zbliżyć się do kultury i

Zapraszamy więc do śledzenia poczynań naszych wędrowników, którzy już teraz są w trakcie realizowania swojego projektu. Można to uczynić poprzez wejście na stronę www.facebook.com/nosnikkultury, na której codziennie umieszczane są relację z ich poczynań. Można też do nich dołączyć, do czego oni sami serdecznie zapraszają.

Życzymy powodzenia w dalszym działaniu i trzymamy kciuki za pomyślną realizację!

Kamila Niewinowska, Harcerska Służba Informacji

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB