Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Przez błąd urzędnika port bez odpraw fitosanitarnych

2013-08-15 08:10:00 (ost. akt: 2013-08-14 11:44:34)

W elbląskim porcie przeładowywane są głównie materiały budowlane i węgiel

W elbląskim porcie przeładowywane są głównie materiały budowlane i węgiel

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Od co najmniej miesiąca w elbląskim porcie powinny też być przyjmowane pasze, zboża i i inne towary żywnościowe, pochodzące z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Jednak tak się nie dzieje. Błąd ministerialnego urzędnika opóźnia uruchomienie w Elblągu odpraw fitosanitarnych.

Najpóźniej w lipcu elbląski port miał się znaleźć w wykazie miejsc, przez które może być wprowadzana żywność (niezawierająca jednak żadnych tkanek pochodzenia zwierzęcego) na teren Unii Europejskiej. Podczas niedawnej kampanii wyborczej poinformowała o tym ówczesna kandydatka na prezydenta Elbląga, posłanka Elżbieta Gelert (PO). Wybory wygrał jej kontrkandydat z PiS. Odpraw fitosanitarnych nie ma w Elblągu do dzisiaj.

Przedwczesna radość

Starania o zorganizowanie w Elblągu odpraw fitosanitarnych trwają od początku 2011 r.
— Za wcześnie zaczęliśmy się cieszyć, że już przebrnęliśmy przez tę administracyjną drogę przez mękę. Okazuje się, że dokument wciąż nie jest podpisany, bo jakiś urzędnik popełnił błąd w nazwie własnej - źle wpisał nazwę przejścia granicznego... Błąd jest już poprawiony, ale gdy dokument znowu zacznie krążyć między resortami, na podpis możemy czekać jeszcze kolejny miesiąc — martwi się Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu.

Elżbieta Gelert przyznała, że o problemach z uruchomieniem w Elblągu odpraw fitosanitarnych dowiedziała się od naszej redakcji. — Gdybym wiedziała o tym wcześniej, na pewno bym już zainterweniowała w tej sprawie — podkreśla posłanka. — 26 sierpnia będę już po wakacyjnej przerwie w Warszawie i od razu zajmę się tym tematem.

Materiały na mistrzostwa

W tym roku w elbląskim porcie przewinęło się już prawie 130 tys. ton towarów, głównie materiałów budowlanych i węgla.
— To dobry wynik, bo w całym ubiegłym roku przeładowaliśmy niecałe 170 tys. ton towarów — mówi Arkadiusz Zgliński. — Rosjanie z Kaliningradu przygotowują się pełną parą do mistrzostw świata w piłce nożnej i m.in. budują hotele. Codziennie z naszego terminalu odpływa jedna barka z gazobetonem, cementem, płytami gipsowo-kartonowymi, gipsem, klejami itp.

Rosjanie zainteresowani są też dostawami żwiru na budowę stadionu.
— To byłyby ogromne ilości, ok. 1,5 mln ton żwiru. Wręcz nie chcę myśleć, o ile taki towar zwiększyłby nasze przeładunki — mówi dyrektor portu. — Nie wiemy jeszcze, czy się zdecydują na dostawy z okolic Elbląga. To kwestia ceny.

Kontrahentów nie brakuje

Arkadiusz Zgliński nie chce na razie liczyć strat spowodowanych opóźnieniem w uruchomieniu odpraw fitosanitarnych. Dyrektor jest pewien, że dzięki poszerzeniu asortymentu przyjmowanych w porcie towarów, przeładunki zwiększyłyby się dwukrotnie. Kontrahenci, głównie firma już posiadająca swój terminal paszowo-zbożowy w elbląskim porcie i duży kombinat paszowo-zbożowy i olejowy ze Swietłego w obwodzie kaliningradzkim tylko czekają na oficjalny sygnał, że już mogą ruszyć z wodnymi przewozami pasz i zbóż.

— Handel paszami i zbożami zależy od ich cen rynkowych. Teraz akurat te ceny w Polsce są niskie. Gdyby odprawy fitosanitarne w Elblągu były już możliwe, na pewno nasz port na tym by skorzystał — nie ma wątpliwości Arkadiusz Zgliński.
gog

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Desperados #1172449 | 83.25.*.* 15 sie 2013 16:58

  Domagam się jako obywatel tego kraju o publiczne podanie nazwiska podanie piastowanego stanowiska i z jakiej jest parti ten urzednik.Dziekuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. i o to chodzi #1172341 | 78.86.*.* 15 sie 2013 14:25

  żeby żywność i surowce z Unii nie zalały lokalnego rynku, chyba od tego mamy naszych rolników i górników żeby nie kupować ochłapów z zachodu???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nawiedzony #1172318 | 87.205.*.* 15 sie 2013 13:50

  1,5 mln ton żwiru to całkowite zniszczenie elbląskich dróg.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. binder #1172236 | 46.29.*.* 15 sie 2013 12:00

  Nie wybraliście prezydenta z odpowiedniej partii i pojawił się błąd urzędnika. Zbieg okoliczności?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Obserwator. #1172184 | 83.25.*.* 15 sie 2013 11:05

  Błąd ministerialnego urzędnika??? Ten urzędnik wie co robi, z przekrętów w Polsce się żyje..

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)