środa, 22 września 2021. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Ślady kultury w Aniołowie

2013-08-20 10:05:01 (ost. akt: 2013-08-20 09:26:23)

Autor zdjęcia: arch. CSE Światowid

Szydełkowe obrusy, serwety i... anioły zdobią wiele domów we wsi. Pamiątki z symbolem anioła znane są w kraju i za granicą, a wszystko zaczęło się od pierwszego oczka. Na bezpłatne warsztaty tworzenia koronek i haftowania w ramach projektu „Ślady kultury”, które odbędą się w Aniołowie 11 i 12 września zaprasza Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Warsztaty poprowadzi Teresa Gębczyk, która jest jednym z najaktywniejszych mieszkańców Aniołowa. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”, a dzięki jej zaangażowaniu powstały miejsca spotkań plenerowych, place zabaw dla dzieci, wyremontowano i doposażono świetlicę wiejską, zagospodarowano centrum wsi z „anielskim zakątkiem”. Pani Teresa jest także rozpoznawalnym twórcą ludowym, zajmuje się wykonywaniem szydełkowych obrusów, serwet i aniołów.

Tradycja robót szydełkowych zrodziła się w Niemczech w XVII wieku i stamtąd rozprzestrzeniła się na Europę.

- Szydełkowanie jest techniką, którą można wykonywać od zdobienia bielizny po wykonanie większych prac jak sukienki, obrusy, firany, dla mnie osobiście jest to odpoczynek, a zarazem satysfakcja z tego, co można zrobić z nici czy wełny - tak o swojej pasji opowiada Pani Teresa. - Wykonane własnoręcznie swetry, firany cieszą oko i wprowadzają niepowtarzalną atmosferę w mieszkaniu. Szydełkowe anioły, ozdoby świąteczne lub biżuteria mogą być doskonałym i niebanalnym upominkiem dla najbliższych. A wszystko zaczyna się od zrobienia pierwszego oczka, a potem następnego i następnego.

W dniach 11 i 12 września od godz. 11.00 do 15.00 w Świetlicy w Aniołowie będzie można wziąć dział w warsztatach tworzenia koronek i haftowania. Ideą warsztatów jest nadanie nowego oblicza tradycyjnej koronce, a uczestnicy warsztatów będą tworzyć firany, zasłony, narzuty, zawieszki, biżuterię.

Na warsztaty można zapisywać się pod nr tel. 55 611 20 64; lub mailowo pod adresem: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl

Edyta Jasiukiewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB