Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Sjaelso ogłasza upadek. Firma zalega miastu 1,6 mln

2013-08-22 16:08:29 (ost. akt: 2013-08-22 16:24:43)
Dzisiaj nie wiadomo, jaka będzie przyszłość tej działki

Dzisiaj nie wiadomo, jaka będzie przyszłość tej działki

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Firma Sjaelso, która zamierzała wybudować w centrum Elbląga galerię handlową Porto 55, zbankrutowała. Co będzie dalej z atrakcyjną działką w centrum miasta - dzisiaj nie wiadomo.

Porto 55, czyli jak zapowiadał inwestor pierwsza śródmiejska galeria handlowa w Elblągu, miało powstać przy ul. Nowowiejskiej. Duński inwestor, firma Sjaelso, zapowiadał, że galeria będzie miała 22 tys. metrów kw powierzchni handlowo usługowej, a znajdzie się w niej od 80 do 100 sklepów najlepszych międzynarodowych i lokalnych marek. Otwarcie miało nastąpić już w 2012 r.

Inwestycja nie miała jednak szczęścia. Co prawda pierwsze prace ziemne przy ul. Nowowiejskiej ruszyły na początku 2011 r., ale po kilku miesiącach plac budowy opustoszał. Okazało się, że banki odmówiły duńskiej firmie kredytów na inwestycję. W sierpniu firma poinformowała o wycofaniu się z wszystkich inwestycji w Polsce.
Jedynym śladem po niedoszłej inwestycji pozostała rozkopana ul. Nowowiejska. Sjaelso zobowiązało się m.in. do pokrycia kosztów napraw ulicy.

— To była trójstronna umowa pomiędzy miastem, Sjaelso i spółdzielnią Sielanką. Opiewała na 2,4 mln zł. Sjaelso opłaciło część faktur na kwotę 777 tys. zł — informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Zgodnie z umową Sjaelso jest winne jeszcze miastu 1,6 mln zł. Tymczasem kilka dni temu duński sąd wydał zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości grupy.
— O tym dowiedzieliśmy się dzisiaj rano. Nasze służby zajmują się tym tematem — mówi wiceprezydent Elbląga Janusz Hajdukowski.

Miasto zamierza wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie hipoteki na działce przy ul. Nowowiejskiej, której właścicielem była Sjaelso. Dzisiaj nie wiadomo, jaka będzie przyszłość tej działki.

AKT

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 11 #1178197 | 87.205.*.* 22 sie 2013 17:28

    To cudownie, czy urzędnicy odpowiedzialni za taki stan wylecą z pracy? Znowu roztrwonione moje pieniądze! Znowu następny zasyfiony plac w mieście.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz