środa, 8 lutego 2023. imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii

Mało owoców, ale sporo warzyw na przetwory

2013-08-31 10:00:00 (ost. akt: 2013-08-30 12:48:20)
a jabłoniach, śliwach i gruszach nie ma owoców. Czereśni też nie było, a pomidory malutkie jak orzeszki  — wylicza Edward Wilczyński

a jabłoniach, śliwach i gruszach nie ma owoców. Czereśni też nie było, a pomidory malutkie jak orzeszki — wylicza Edward Wilczyński

Autor zdjęcia: Karolina Krajewska

— W tym roku zebrałem o ok. 70 procent plonów mniej niż w roku ubiegłym. Panowała susza, upały, trzeba było podlewać rośliny, a ja jeszcze pracuję zawodowo. W dodatku wodę puszczają dwa razy w ciągu dnia, o godzinie siódmej, a później o 16 — mówi Edward Wilczyński, taksówkarz, działkowiec z Pracowniczych Ogrodów Działkowych "Bratek".Wielu elbląskich działkowców narzeka, że tegoroczne plony mają mniejsze w porównaniu z ubiegłorocznymi.


— Na jabłoniach, śliwach i gruszach nie ma owoców. Czereśni też nie było, a pomidory malutkie jak orzeszki — wylicza Edward Wilczyński. — Jedynie obrodziły bezkolczaste jeżyny, winogrona. Urosła też marchew, buraczki, bób ładny miałem — dodaje mężczyzna. 


Na słabe plony narzeka również Stanisław Lemanowicz, działkowiec z POD Bratek. 
— Nie zawsze była możliwość korzystania z wody, a za dużo nie padało — mówi mężczyzna.

— Owoców nie ma w ogóle. W ubiegłym roku obrodziły tak, że nie wiadomo było, co z nimi robić. 
Z kolei pani Gabriela (58 lat) uważa, że nieurodzaj owoców w tym roku, to rzecz normalna, bo drzewa owocują co drugi rok. 
— Nie ma jabłek i gruszek, ale w ubiegłym roku były — mówi kobieta. 


Nie narzeka natomiast na urodzaj warzyw. 

— Ogórków miałam pod dostatkiem. Obrodziła fasolka szparagowa, marchewka, buraczki, seler, por — wylicza. 
Zebrane plony pani Gabriela wekuje. W tym roku zamierza zrobić ok. 300 słoików przetworów. 
— Jeżeli ma się działkę, to opłaca się robić przetwory — mówi pani Gabriela. — Nie robiłabym weków, gdybym miał kupić te wszystkie warzywa.
kr