Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Młodzi szachiści z sukcesami z wizytą u prezydenta

2013-09-24 21:27:43 (ost. akt: 2013-09-24 17:34:01)
Igor Janik

Igor Janik

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

O tym, że w Elblągu nie brakuje szachowych talentów mógł się we wtorek (24.09) przekonać prezydent miasta Jerzy Wilk. Dzisiaj odwiedzili go szachowy mistrz Polski i wicemistrz Europy juniorów Igor Janik (13 lat) oraz dwie 9-latki: Lidia Czarnecka (mistrzyni województwa) i Julianna Libura (wicemistrzyni Warmii i Mazur).

- Niezwykle utalentowanym sportowcom towarzyszył szkoleniowiec Mariusz Ściwiarski oraz prezes Klubu Szachowego Start Elbląg Bogdan Świtoń i wiceprezes Tadeusz Sikorski - poinformował dzisiaj Urząd Miejski w Elblągu.

Lidia Czarnecka i Igor Janik zakwalifikowali się do przyszłorocznych mistrzostw Polski w szachach, dwoje innych młodych zawodników (m.in. Julianna) zyskało prawo startu w eliminacjach do mistrzostw.
- Nasze dzieci już w wieku 9 lat piszą historię miasta biorąc udział w zawodach rangi mistrzostwa Polski – mówił podczas spotkania Mariusz Ściwiarski.

- Nieczęsto mam okazję gościć tak utytułowanych zawodników – przyznał prezydent Jerzy Wilk. – W miarę możliwości budżetowych będę wspierał rozwój tej dyscypliny sportu - zapewnił.

Prezydent Wilk zapowiedział m.in. objęcie patronatem Turnieju Niepodległości, który obędzie się w listopadzie. Weźmie w nim udział około 50-60 zawodników z całego kraju.

Od września tego roku w elbląskich szkołach podstawowych szachy weszły jako przedmiot nauczania, w ramach programu „Szachy poprzez edukację”. W każdej szkole w jednej klasie prowadzona jest nauka gry w szachy.
- Wiek 7-8 lat to najlepszy okres na rozpoczęcie nauki tego sportu – zauważa szkoleniowiec KSzach Start. – Tym bardziej, że szachy uczą myślenia, a mądrość jest nam potrzebna.