Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Napisali do nas: Ziemniak w roli głównej

2013-09-25 10:10:22 (ost. akt: 2013-09-25 09:25:44)

Autor zdjęcia: arch. przedszkola samorządowego

Pikniki rodzinne w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Pasłęku stały się już tradycją. W tym roku, 19 września mieliśmy okazję uczestniczyć w obchodach „Święta Pieczonego Ziemniaka”. Choć aura tego popołudnia była bardzo kapryśna, nie odstraszyła prawdziwych amatorów spotkań piknikowych.

Na dobry początek serdecznie powitała nas dyrektor Barbara Rozenbajgier, która zaprosiła wszystkich małych i dużych gości do wspólnej zabawy. Swoją obecnością zaszczycił nas również burmistrz Wiesław Śniecikowski. Przedszkolaków długo nie trzeba było zachęcać. Uzbrojone w wielkie uśmiechy pełną parą ruszyły w wir „kartoflanych” zabaw inspirowanych przez panie nauczycielki. Wspólne pląsy, tańce i rozmowy były doskonałą okazją żeby lepiej się poznać.

W ramach zabawy „Pokażcie co umiecie, a pieczone ziemniaki dostaniecie” każda z grup wiekowych zaprezentowała specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny. Mogliśmy podziwiać m.in.: pomysłowy ukłon na powitanie gości, pląsy przy piosence pt. „Pociąg z ziemniakami”, czy brawurowo odśpiewaną piosenkę pt. „Wiatr psotnik”.

Przedszkolaki brały również udział w „ziemniaczanych” konkurencjach. Mogły wykazać się sprawnością w rzucaniu ziemniakiem do kosza, precyzyjnością w przekazywaniu łyżki z ziemniakiem, siłą i sprytem w przeciąganiu liny, czy też szybkością w zbieraniu rozrzuconych ziemniaków. Ależ było kolorowo ... O rodzicach również nie zapomnieliśmy. W konkurencji na najdłuższą obierkę rywalizowały mamusie, tatusiowie zaś popisywali się obieraniem ziemniaka na czas.

Nie mogło oczywiście zabraknąć relaksu podczas wykonywania pracy plastycznej. Z niecodziennym narzędziem w ręku, jakim były pieczątki wykonane z ziemniaka, w połączeniu z farbą i niezwykłą wyobraźnią, dzieci wytworzyły fantastyczne dzieła. Dzięki zaangażowaniu rodziców powstała również kolorowa galeria kukiełek i rzeźb z ziemniaka.

Po wyczerpujących zmaganiach konkursowych, kiedy spaliliśmy wystarczającą ilość energii, nadszedł czas na główną atrakcję dnia, jaką była degustacja pieczonego ziemniaczka. Jak się okazało, pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje – apetyt dopisywał zarówno rodzicom, jak i pociechom. Jak na piknikową ucztę przystało nie zabrakło też pieczonej kiełbaski, której zapach rozchodził się po terenie przedszkola, zachęcając i kusząc do konsumpcji. Wszystko smakowało wybornie.

Tegoroczny piknik stworzył doskonałą okazję do integracji społeczności przedszkolnej – dzieci, rodziców i pracowników, podkreślenia znaczenia uczestnictwa, wysiłku i satysfakcji bardziej niż zwycięstwa. Miejmy nadzieję, że „Święto Pieczonego Ziemniaka” na stałe zagości w kalendarzu przedszkolnym.

Rada Pedagogiczna Przedszkola Samorządowego nr 1 w Pasłęku

Źródło: Artykuł internauty