Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Napisali do nas: Dożynki w Jegłowniku

2013-09-26 14:02:25 (ost. akt: 2013-09-26 12:12:21)
Dożynki gminne w Jegłowniku

Dożynki gminne w Jegłowniku

Autor zdjęcia: arch.UG Gronowo Elbląskie

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w Jegłowniku.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mszę odprawił ks. Mariusz Ostaszewski. Następnie barwny korowód przeszedł na kompleks sportowo – rekreacyjny, gdzie odbyła się dalsza część dożynek.

Korowód prowadzili Starosta i Starościna tegorocznych dożynek: Natalia Kolasa i Kazimierz Stawski. Święto plonów otworzył wójt gminy Gronowo Elbląskie Marcin Ślęzak, który powitał gości i mieszkańców gminy oraz przekazał życzenia wszystkim rolnikom.

Starostowie dożynek wręczyli włodarzom bochen chleba. Zgodnie ze staropolską tradycją, chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki częstowano wszystkich przybyłych na uroczystość.

Po części oficjalnej na gości czekały występy: przedszkolaków z Przedszkola z Gronowa Elbląskiego, uczniów Szkoły Podstawowej w Jegłowniku, uczniów Szkoły Podstawowej w Gronowie Elbląskim, uczniów z Gimnazjum w Gronowie Elbląskim.

Rozstrzygnięto konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”: I miejsce sołectwo Jegłownik, II miejsce sołectwo Wikrowo, III miejsce sołectwo Błotnica. Podczas uroczystości wręczono nagrody wójta gminy Gronowo Elbląskie „Wydarzenie Roku 2013” za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i promocji gminy. Otrzymali je: Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem", Zespół Gronowiacy oraz Klub Seniora Gronowo Elbląskie. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sportu i promocji gminy otrzymało Gminne Koło Wędkarskie.

Został wręczony również puchar Rady Powiatowej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej Andrzejowi Grzelakowi, wyróżnionemu rolnikowi z powiatu elbląskiego.
Rozstrzygnięto konkursy kulinarne pn. „Potrawa z kapusty” oraz „Ciasto
z jabłek”. Nie obyło się bez konkurencji sportowych, w których wzięły udział mieszkańcy gminy. Święto plonów uatrakcyjnił występ zespołu „K&K”
Źródło: Artykuł internauty