Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Pierwsze Pole Nadziei powstało w Pasłęku

2013-09-26 15:06:53 (ost. akt: 2013-09-26 12:01:17)

Autor zdjęcia: archiwum Elbląskiego HospicjumPo raz pierwszy żonkilowe Pola Nadziei na wiosnę rozkwitną również w Pasłęku. Pięć tysięcy cebulek zasadzono na trawniku u zbiegu ulic 3 Maja i Spółdzielczej w ubiegłą środę, przypominając w ten sposób o podopiecznych hospicjum.

W akcji wzięły udział dzieci i młodzież, przedstawiciele samorządu pasłęckiego i Hospicjum Elbląskiego oraz mieszkańcy Pasłęka.

Pola nadziei to akcja realizowana przez hospicja na całym świecie dwa razy do roku. Jesienią sadzone są żonkile. Na wiosnę, gdy kwiaty zakwitną, odbywają się festyny, koncerty i kwesty uliczne. W akcji od wielu lat uczestniczy Elbląskie Hospicjum im. Aleksandry Gabrysiak. — Co roku, na całym świecie tysiące ludzi bierze udział w akcji sadząc cebulki żonkili, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów. Podobnie odbywa się to w Elblągu. Tej jesieni zrezygnowaliśmy z sadzenia cebulek.

Na elbląskim Placu Kazimierza Jagiellończyka i tak zakwitnie tysiące żonkili — mówi Anna Podhorodecka z elbląskiego hospicjum, koordynator akcji charytatywnych. — Cieszymy się jednak, że akcję sadzenia udało nam się zorganizować w Pasłęku, gdzie działa nasze hospicjum domowe. 
Uroczyste sadzenie żonkili odbyło się w środę. Pole Nadziei, usytuowane u zbiegu ulic 3 Maja i Spółdzielczej, w czterdzieści minut obsadzono pięcioma tysiącami cebulek. W akcji wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół w Pasłęku, Rogajnach i Zielonce Pasłęckiej, przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Hospicjum Elbląskiego, oraz Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka, jeden z inicjatorów akcji.
Elbląskie hospicjum obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia.

Gdy rozpoczynało działalność, nie miało swojej siedziby, a pielęgniarki i lekarze - wolontariusze dojeżdżali do domów pacjentów. Przez lata jednak rozrosło się, zyskało nowoczesną dużą siedzibę i objęło opieką pacjentów z innych miast. W tym z Pasłęka, gdzie w 2008 roku, powstało hospicjum domowe. 

naj