Sobota, 13 sierpnia 2022. imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy

Wyleciała z hukiem z pracy przed rokiem. Teraz znów rządzi w szpitalu

2013-10-03 06:45:00 (ost. akt: 2013-10-03 13:48:38)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Zwolniona z hukiem w ubiegłym roku Wiesława Lech, dyrektorka Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu wróciła na stanowisko. Grzegorz Nowaczyk, ówczesny prezydent Elbląga, swoją decyzję motywował między innymi tym, że działała ona szkodę zarządzanej przez siebie placówki. Z zarzutami nie zgodził się sąd, uznając je za bezpodstawne.

Pod koniec sierpnia Sąd Rejonowy w Elblągu zawyrokował o przywrócenie Wiesławy Lech na stanowisko dyrektora szpitala przy ul. Żeromskiego. Władze Elbląga, z decyzją o wniesienie apelacji, czekały na uzasadnienie decyzji sądu. Ta ostatecznie rozwiała wątpliwości.
— Pracodawca przedstawił pani Lech bardzo ciężkie zarzuty, których przed sądem nie zostały udowodnione. Uzasadnienie wyroku sądu okazało się druzgocące dla władz miasta — mówił Jerzy Wilk, prezydent Elbląga, podczas ostatniej sesji.


— Okazało się, że racja zdecydowanie jest po stronie pani dyrektor. W związku z tym 1 października z powrotem objęła ona pełnione wcześniej stanowisko — dodaje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.


Przypomnijmy. W lipcu ubiegłego roku Wiesława Lech została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Prezydent Nowaczyk zarzucił jej działanie na szkodę szpitala i przekroczenie uprawnień. Chodziło o jego zdaniem ustawiony konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych w Oddziale Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej szpitala przy ul. Żeromskiego. Sprawa trafiła do prokuratury w Działdowie, została jednak umorzona. Na nic się zdało również zażalenie od tej decyzji. O swoje prawa przed sądem postanowiła się upomnieć się również Wiesława Lech. Ostatecznie sąd uznał zarzuty wobec niej za nieprawdziwe i bezzasadne.


Powrót na stanowisko może się jednak okazać dla pani dyrektor niełatwy. Od kilku miesięcy związki zawodowe działające w szpitalu domagają się podwyżki płac dla kilkuset pracowników.

— Konkretnej decyzji w tej sprawie możemy się spodziewać 21 października, gdy po raz kolejny zbierze się rada społeczna szpitala. Ta jednak będzie uzależniona wysokości kontraktu z NFZ, a tą z kolei poznamy 14 października — wyjaśnia Borzdyńska.

Rzeczniczka przyznaje, że kwestia spełnienia żądań związkowców, stanie pod dużym znakiem zapytania w przypadku gdy szpital uzyska kontrakt na obecnym lub mniejszym poziomie. Wtedy dziurę, która po podwyższeniu pensji, powstanie w budżecie szpitala będzie musiało załatać miasto.

Być może więc władze miasta staną przed pytaniem, czy dalej dokładać miliony do szpitalnej kasy czy po prostu go zlikwidować?

— Finanse szpitala już w tej chwili są w opłakanym stanie. Ubiegły rok zakończył on z wynikiem 1 mln 400 tys. złotych na minusie. Szacujemy, że w tym roku zadłużenie to będzie mniejsze i wyniesie około 630 tysięcy. Choć tak kwota może się jeszcze zmienić — dodaje Borzdyńska.

 gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mm #1210226 | 81.190.*.* 3 paź 2013 10:18

  Gelert czy jak jej tam przez ostatni rok w tym szpitalu nie rządziła??

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. 96,55 #1210168 | 83.16.*.* 3 paź 2013 09:08

  poziom redaktorów dostosowany do poziomu komentujących !!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 3. s #1210156 | 88.156.*.* 3 paź 2013 08:41

  Czy prezydentem Elbląga jest kobieta, bo z treści artykułu tak wynika cyt. "rzecznik prasowy prezydent Elbląga". Rzeczywiście niektórym "redaktorom przydałby się powrót do szkoły i nie wiem czy nie podstawowej :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. kornik #1210154 | 213.73.*.* 3 paź 2013 08:36

  Kto pisał ten artykuł?!! Z powrotem do szkoły - i to podstawowej!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. aaa #1210151 | 83.13.*.* 3 paź 2013 08:35

  foto chyba w paincie robione

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)